Anomalne zjawisko w Rosji, szalony rozrost rzęsy wodnej na jednej z rzek

Kategorie: 

Rzeka Seversky Donets (Се́верский Доне́ц, укр. Сі́верський Доне́ць) w zaskakująco szybkim tempie pokrył się szmaragdowym dywanem utworzonym z kolonii roślin wodnych (rodzaj rzęsy - łac. Lemna ). Cała rzeka w okolicach Kamieńska (ros. Ка́менск) zarosła błyskawicznie w krótkim czasie. Widok jest imponujący.

 

Istnieje kilka wersji nienormalnie szybkiego rozmnażania się roślin wodnych. Mieszkańcy uważają, że zjawisko można obserwować, bo rzeka spowolniła. Ta wersja nie jest jednak w pełni przekonywująca. Botanicy twierdzą, że w okolicach powstały korzystne warunki pogodowe dla rozwoju kolonii w pobliżu miasta. W tak dobrych warunkach atmosferycznych rzęsa mogłaby pokryć słodkowodne akweny całego globu ziemskiego zaledwie w kilka tygodni.


W rosyjskim Internecie pojawiło się wiele informacji na temat zjawiska. Rzęsa wodna może być traktowana, jako bardzo użyteczna roślina. Zawiera ona w liściach dużo białka – prawie tyle, co fasola. Wiadomo, że wzbogaca wodę w tlen. Okazuje się, że można z niej przygotowywać lecznicze napary. Stanowi też przysmak dla ryb, ptaków, piżmaków i nutrii. Może być przydatna, jako pasza, na fermach drobiu. W nadchodzących latach podobne zjawisko na pewno nie powtórzy się prędko.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Adrem

Oj ludziska, ludziska. Uczyć

Oj ludziska, ludziska. Uczyć się trzeba.
Pistia (Pistia stratiotes)
Roślina pływająca pochodząca ze strefy tropikalnej i subtropikalnej, przy czym naturalny zasięg jest nieznany (pierwszy raz opisana z Nilu w rejonie Jeziora Wiktorii). Obecnie rozpowszechniona wszędzie w ciepłych wodach, często jako uciążliwy chwast. U nas uprawiana jako roślina akwariowa, a także dekoracyjna (choć czasem denerwująca) roślina do oczka wodnego.
Pozyskanie rośliny nie stanowi problemu - rozrasta się w tempie ekspresowym, moje źródło to były 3 nędzne, małe roślinki, po tygodniu odbiły i rozrosły się, po dwóch opanowały połowę tafli 80x35cm :) .
Uprawa rośliny nie przysparza absolutnie żadnych problemów, rośnie jak głupia w każdych warunkach ;) Woda ciepła, chłodna, twarda, miękka, kwaśna czy zasadowa, to nie ma znaczenia. Jedyne czego nie lubi to zastojów powietrza, u mnie w Akwarium po prostu klapki do karmienia są zdjęte, poza tym, często podnoszę pokrywę, żeby coś poprawić, wyłowić listek itp. itd. ;)
Roślina bardzo dekoracyjna, jasno zielone liście skupione w dekoracyjnej rozetce, oraz długie, wyjątkowo piękne (jak na mój gust ;) ) korzenie są oryginalną ozdobą akwarium.
W plątaninie "włosków" na korzeniach jak mniemam żyje dużo różnych, małych organizmów, ponieważ Narybek uwielbia czaić się i żerować w tym miejscu :) .
Aby roślina nie rozdrabniała się należy odcinać młode (które zresztą bezproblemowo rosną dalej i się mnożą).

Doskonale nadaje się do zaciemniana pewnych rejonów akwarium, tworząc piękny efekt "półcienia" ze smugami lekko przytłumionego światła :) , zapewnia idealne warunki dla roślin cieniolubnych np. Anubiasów, microsoriów, bolbitisów.
Ryby także uwielbiają przebywać w tej strefie :)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem