Amerykańskie drony bojowe sieją zniszczenie w Somalii, w konflikt wmieszała się Kenia

Kategorie: 

Amerykanie, w zdalnie sterowanych pojazdach zabili, co najmniej 28 cywilów i ranili setki innych. Do zdarzenia doszło w południowej części Somalii w ostatnią niedzielę 30 października. Incydent miał miejsce w mieście Gilib znajdującym się 350 kilometrów od stolicy kraju Mogadiszu. O atak na Somalię posądzana jest również Kenia, która wykonała jakąś operację wojskową wykonując wtargnięcia za pomocą sił powietrznych.

 

 

Kilka dronów zostało prawdopodobnie zestrzelonych w okolicy miasta Balet Weyne. Brak jednak większej ilości szczegółów na ten temat.

Obszar tego kraju jest pogrążony w chaosie od ostatniego zamachu stanu, nie ma tam praktycznie żadnej realnej władzy poza siłową prezentowaną przez wiele zwalczających się grup przestępczych. Trzeba docenić ich skuteczność w podjęciu walki z tą najnowszą technologią militarną.

 

W 1991 roku, gdy zaczęła się tam trwająca do dzisiaj wojna domowa, doszło tam do interwencji wojskowrj pod auspicjami ONZ. Praktycznie cała składała się z oddziałów amerykańskich. Była tam też wtedy wysłane oddziały polskie. Efektem tej interwencji była sławna operacja w Mogadiszu, która skończyła się śmiercią wielu amerykanów i w konsekwencji ich wyjazdem. W tej chwili USA w widoczny sposób prowadzi tam wojnę jedynie z wykorzystaniem zrobotyzowanych samolotów.

Pozostający w rozsypce kraj kąsają też inni i nie dalej jak wczoraj doszło tam do ataku ze strony kenijskich sił powietrznych. Samoloty wykonały rajd w głąb terytorium Somalii i wykonały kilka ataków, w których zginęło około 10 osób.

 

Poza Somalią zdalnie sterowane samoloty latają nad Pakistanem, Libią, Irakiem i Jemenem i wszędzie tam dochodzi do akcji bojowych z ich wykorzystaniem. Armia amerykańska testowała ten sposób prowadzenia walki już w interwencji jugosłowiańskiej. Wtedy pojawiła się doktryna wojny bez interwencji lądowej, po prostu poprzez zamęczenie nalotami. Aktualnie widzimy twórcze rozwinięcie tej doktryny w kierunku prowadzenia operacji lotniczych z bezpiecznego centrum, w którym wykwalifikowani piloci sterują maszynami, które i bez nich dolatywałyby automatycznie na miejsce ataku, po czym wróciłyby i wylądowały na przysłowiowym "komputerze".

 

Następnym krokiem zmian w technologiach wojskowych będzie wprowadzenie autonomicznych robotów bojowych w stylu automatów latających. Wojny przyszłości mogą wyglądać bardzo nieprzyjemnie.

 

 

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/207440.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Labla

Kozica nizinna pisze:Polacy

Kozica nizinna pisze:Polacy ploodzigi się z pop-polityką, konkursem piękności i festiwalem nieautentycznych emocji.-Tak to prawda, ale przyznasz, że winny jest też system wyborczy, czyli ordynacja preferująca bandę czworga. Do tego ta przychylność medif3w, ktf3re miałyby coś do stracenia gdyby przewrf3ciło się trochę na scenie politycznej. Obserwując tę scenę lokalnie widzę, że wszystkim wygodnie jest tak jak jest i wszyscy są zainteresowani status quo. Dlaczego? bo to zapewnia intratne stanowiska lub interesy w istniejącym układzie.

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Nie tak prosto :-) Szyfr jest

Nie tak prosto Smile
Szyfr jest mocny i wcale nie masz dostepu do sygnału z drona a jedynie do jego szczępków, nawet jesli skanujesz szerokopasmowo.
Sygnał idzie na satelitę, więc w górę i jego skanowanie jest raczej kwestią przypadku.
Często obiektowi bojowemu towarzyszy z tyłu!! drugi, ktorego zadaniem jest zakłucanie sygnału z pewnej odleglości (tak typowo lataja smigłowce i samoloty rozpoznawcze) oraz zrobienie wrażenia, że obiekt dopiero nadleci, a nie, że już jest u bram Smile
Nadmiarowość wspomagana jest wielowątkowością, nie można jej skutecznie zaszumić. Poza tym wpierw rozwala sie urządzenie skanujące/radar "wroga", dopiero potem sie leci.
A tak poza tym, to dron ma wszyte procedury awaryjne na wypadek komplikacji w locie, np gdy nie ma łączności to, zaleznie od sytuacji, albo leci zrzucić ładunek w ciemno na bazie autopilota, albo zawraca.
 

Portret użytkownika niemożliwe?

He he  :) Od razu

He he  Smile Od razu przypomniałem sobie ok 10 lat temu, Budka Suflera po wydaniu płyty zaczęła się chwalić jak to dobrze zabezpieczyli płytę przed skopiowaniem. Siadłem i po 10 min miałem sposób: Karta muzyczna SB-live miała dołączone oprogramowanie, w którym było możliwe nagrywanie podczas odtwarzania. Proste? wystarczyło chwilę siąść i w przerwach między piosenkami wyłączyć nagrywanie i natychmiast włączyć, żeby nie zgrało piosenek do jednego pliku. Aż szkoda tych wszystkich wymyślaczy zabezpieczeń Lol Teraz takie drony, nafaszerowane elektroniką, atut czy słaby punkt? Sądzę że wystarczy prosta wyrzutnia impulsów EMP i wszystkie te gadżety będą nadawały się do zabawy dla dzieci.. I o to chodzi! Może będzie chwila czasu to siąde i pomyślę. Niemożliwe? To mnie najbardziej nakręca!

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Sterowanie drona to

Sterowanie drona to wielowiązkowy cyfrowy sygnal redundantnie kodowany. Z szacuniem dla Twojego pomysłu, ale proste dzialko EM mu nagwizda w pióra (nawet jesli go namierzysz, a masz na to 2 sekundy). Ten sposób pada; można by co prawda rozważyć promienniki Rx/Tx lub inne wyładowania plazmowe, ale to juz nie są domowe gadżety.
Szukaj dalej.
 
 
 

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Być żołnierzem, dostać super

Być żołnierzem, dostać super pociskiem i umrzeć - to jest OK.
Dostać choroby popromiennej od uranu z tych pocisków, mieć świadomość, że Twoje dzieci będą umierać przez kilkaset lat (jak w Jugosławi) - tego Ci nie życzę (tak jak nalotów w sytuacji, gdy tępakowi z dzojstikiem pomylisz się z bandytą).
Poza tym Somalia dostaje po zadku nie za terroryzm lecz za Porozumienie Afrykańskie i probę zbudowania Banku Afrykańskiego i wprowadzenia parytetu złota. Libia dostała pierwsza i złoto kadafiego (min 150 ton) przepadło; Libia była głową tego porozumienia.
 
 
 
 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem