Kategorie:
Telekom Sprint w odpowiedzi na sygnały płynące ze strony swoich klientów, poinformował o zaprzestaniu wykorzystania tego oprogramowania. Warto nadmienić, że Sprint był największym klientem firmy Carrier IQ.
Przypomnijmy, że oprogramowanie o nazwie IQ Agent znajduje się na ponad 150 milionów telefonów komórkowych, najczęściej typu smartfon. IQ Agent powinien zbierać podstawowe dane transmisyjne i przekazywać je na specjalne serwery do wykorzystania przez operatorów w celu optymalizacji sieci i szacowania jej rozwoju.
Jednak według speca od zabezpieczeń, Trevora Eckharda, IQ Agent robi znacznie więcej. Najbardziej szokujące było to, że loguje wszystkie naciśniete klawisze, co umożliwia składowanie na serwerach SMSów. Dodatkowo uruchamia GPS nawet wtedy, kiedy jest on wyłączony z poziomu systemu.
Operator Sprint zapowiedział, że nie będzie więcej prowadził kolekcji danych z wykorzystaniem kontrowersyjnego narzędzia. Spółka poinformowała o tym w oświadczeniu opublikowanym drogą emailową, oto jego fragment.
"Musimy rozważyć obawy naszych klientów i planujemy zakończyć korzystanie z tego narzędzia, tak, aby informacje diagnostyczne i inne dane nie były gromadzone," głosi oświadczenie. "W Sprint, ciężko pracujemy, aby zdobyć zaufanie naszych klientów i wierzymy, że to działanie jest w najlepszym interesie naszych interesów i naszych klientów."
W czwartek, Sprint ujawnił, że kontrowersyjne oprogramowanie było zainstalowane na 26 milionach telefonów wykorzystywanych przez jej klientów. Operator potwierdził, że używał Carrier IQ od 2006 roku. Spółka oświadczyła, że używała oprogramowania tylko do zbierania danych na temat sieci w celu kolekcji danych jakościowych.
Sama spółka Carrier IQ poczuła, że trzeba działać i przygotowała specjalny dokument rozeslany do wszystkich telekomów, w którym dziękują Trevorovi Eckhardowi za, jak to określili, "cenne uwagi". Dokument, który załączamy poniżej opisuje rzekomy zakres działania oprogramowania. Jednak przysłowiowy "smród" już się i tak rozszedł i firmie będzie trudno utrzymać rynek zwłaszcza, że pojawiły się już specjalne aplikacje do usuwania niechcianego szpiegowskiego oprogramowania.
Nie pozostaje nic innego jak dokonać rebrandingu i rozpocząć sprzedaż oprogramowania pod inną, nieskompromitowaną nazwą. Nie ma co liczyć na to, że telekomy odstąpią od takich praktyk.
Źródło: http://www.computerworld.com/s/article/9222762/Sprint_disables_Carrier_IQ_software_on_its_handsets
Komentarze
Skomentuj