Amerykańska firma planuje tworzyć mięso za pomocą drukarek 3D

Kategorie: 

Amerykańska firma "Modern Meadow" rozwija technologię do tworzenia sztucznego mięsa. Steki mają być drukowane specjalnymi drukarkami 3D z bioatramentem w postaci komórek macierzystych.

 

Zasada drukowania 3D jest znana już od ponad dziesięciu lat, a naukowcom nawet udało się stworzyć z jej pomocą niektórą żywność np. czekoladę.  Ale wydrukowanie żywej istoty, to jest o wiele trudniejsze. Oczywiście celem głównym celem technologii jest drukowanie narządów ludzkich, Gabor i Andras Forgacs, właściciele Modern Meadow mają też firmę Organovo, która zdołała w przeszłości wydrukować w pełni funkcjonalne naczynie krwionośne.

 

Na razie jednak technologia zostanie ukierunkowana w stronę tworzenia żywności. Aby powstał syntetyczny stek należy zrobić biopsję u danego zwierzęcia i wyekstrahować tak zwane komórki macierzyste. Komórki te łatwo się replikują i mogą się przekształcić w różne rodzaje komórek. Są dwie metody tworzenia mięsa z ich wykorzystaniem. Pierwsza zakłada biodruk mięsa a druga jego wzrost poprzez podział komórkowy, którą doskonalą naukowcy z Maastricht University w Holandii.

 

Wydrukowane próbki sztucznego mięsa nie nadają się na razie do spożycia, ale proces technologiczny rozwija się gwałtownie.  Jak tylko technologia drukowania zostanie zoptymalizowana, potencjalni producenci będą musieli zastanowić się nad tym jak nazywać te produkty. Nazywanie go mięsem z laboratorium nie spowoduje raczej sukcesu rynkowego. Spece od marketingu, będą musieli się wysilić na przykład pokazując beztroskie krowy jedzące trawę i żyjące bez obaw, że zostaną zarżnięte na kotlety.

 

 

Źródłohttp://http://www.bbc.co.uk/news/technology-20972018

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika StS700

A jak się uda (nieważna

A jak się uda (nieważna jakość) to się wypuści idiotów z organizacji ochrony zwierząt że trzeba skończyć z hodowlą. Oczywiście dla elity w odpowiednio strzeżonych enklawach hodowla bedzie prowadzona.

Portret użytkownika Zenek

To będzie "mięso" drukowane

To będzie "mięso" drukowane atramentem "sojo-kupowym" wedle japońskiej receptury GMO "Mniam, maniam". To będzie tzw "ekomieso" dla mas bo "zatroskani" ekologią nadal będą wpieprzać to normalne, koszerne z krówek, świnek, owieczek, .... Ludzkie bydło będzie pasione bydlęcymi kotletami. Wszystko w nieustającej trosce o zdrowie bydełka.

Portret użytkownika anonymous

Proponuję aby Panowie Gabor i

Proponuję aby Panowie Gabor i Andras Forgacs zrobili sobie biopsję i pobrali ze swojego ciała komórki macierzyste. Następnie niech wydrukuja sobie steka i wsadzą do swojej paszczy. Smacznego.
PS: tak na marginesie - nie łatwiej zrezygnować w ogóle z mięcha? - ja i moja 5-osobowa rodzina żyjemy już rok czasu BEZ i mamy się WYŚMIENICIE.

Portret użytkownika fakir

PROMOCJA W TESCO, ROK

PROMOCJA W TESCO, ROK 2038:

schab wieprzowy 3D... skład: 78% komórki macierzyste wieprzowej tkanki mięśniowej, 1% komórki macierzyste wieprzowej tkanki tłuszczowej, 1% komórki macierzyste krwi wieprzowej, 20% woda destylowana, stabilizatory, zagęstnik guma arabska, barwnik naturalny, konserwowane chemicznie...

uwaga: nie podawać dzieciom do lat 6 ze względu na ryzyko rozwoju komórek zwierzęcych w ciele dziecka, nie spożywać na surowo, nie smażyć dłużej niż 12 min. w temp. maksymalnej 200 stopni, w przypadku powstania cuchnącego oparu natychmiast przerwać obróbkę cieplną i wywietrzyć pomieszczenie, nie spożywać po terminie przydatności do spożycia...

należy spożyć przed: marzec 2040

i jak? Smile

Portret użytkownika fakir

dziś drukują kotlety, a jutro

dziś drukują kotlety, a jutro lalki miłości... azjatki, murzynki, cycatki, zimne szwedki i gorące niemki... świat totalnie ześwirował w pogoni za pieniądzem, oszczędnościami, walką z kryzysem... a tak naprawdę wszystko zaczęło się od wejścia kompów do użytku na wielką skalę... obserwując z perspektywy 20 lat: im więcej technologii tym mniej pracy dla ludzi i coraz więcej głodnych do wykarmienia...

debile na szczytach władzy nie rozumieją chyba, że oszczędności wynikające z lepszej technologii przekładają się na rosnące rzesze bezrobotnych, których trzeba jakoś utrzymać... tak więc korpole wysysają pieniądz, oszukują na podatkach, a państwa narażone są na coraz wyższe obciążenia socjalne...

pomyślcie co by się stało gdyby produkcja wszystkiego stała się automatyczna, tak samo sprzedaż, różne usługi, itp. KTO miałby wtedy pieniądze i skąd? tylko garstka urzędasów i biurw liżąca tyłek swoim władcom w tej bezsensownej machinie...

postęp zniszczył miejsca pracy i zachwiał równowagą społeczną, a to prowadzi w prostej mierze do upadku społeczeństw... demoralizacji... patologii... a w konsekwencji rewolucji, wojen domowych, a na końcu globalnego konfliktu... ktoś się nie zgadza?

dobry przykład to najnowsze pomysły w zarządzie Poczty Polskiej... chcą zrobić automaty do nadawania i odbierania listów i paczek... policzcie ile ludzi pójdzie na bruk...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem