Amerykanie przeprowadzą wielkie ćwiczenia w okolicy uskoku New Madrid

Kategorie: 

Ryzyko wystąpienia silnego trzęsienia ziemi w okolicy uskoku New Madrid w środkowych Stanach Zjednoczonych musi być duże, bo władza poważnie podchodzi do swych obowiązków w postaci przygotowania obywateli do tego, co nieuchronnie nadejdzie.

 

Władze boją się powtórzenia sytuacji z lat 1811-1812 kiedy doszło tam do czterech wielkich trzęsień ziemi. Były to najsilniejsze zjawiska sejsmiczne zarejestrowane we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Oczywiście uskok w pobliżu miasta New Madrid jest aktywny znacznie dłużej, tylko wcześniej nikt nie prowadził tam obserwacji.

 

Dnia 16 grudnia 1811 roku doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie szacowanej między 7 a 8 stopni w skali Richtera. Wstrząs miał miejsce o 8:45 UTC a już w sześć godzin później w tym samym miejscu doszło do wstrząsu wtórnego o sile przynajmniej dorównującej temu, który był uważany za główny. Trzęsienie było mocno odczuwalne na obszarze 130 000 kilometrów kwadratowych.

Źródło: wikipedia.org

Już następnego roku, czyli 23 stycznia 1812 doszło tam do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie powyżej 7 stopni w skali Richtera. Ostatnia duża aktywność tam zarejestrowana to ponad 7,4 stopnia z 7 lutego 1812. Te wstrząsy zburzyły miasto New Madrid. Od tego czasu było tam średnie trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 stopnia, do którego doszło pod koniec XIX wieku. Można powiedzieć, że tyka tam swoista bomba zegarowa.

 

Gęstość zaludnienia i zabudowy, jaka występuje aktualnie w obrębie uskoku New Madrid jest znacznie większa niż w latach 1811-1812. Gdyby doszło do takiego zjawiska w czasach dzisiejszych mogłoby to się skończyć tragicznie. Amerykanie w marcu zeszłego roku zobaczyli na własne oczy jak ważne dla Japonii były regularne szkolenia i opracowane plany postępowania na wypadek trzęsienia ziemi. W końcu zrozumiano, że czas bez większego wstrząsu w obszarze New Madrid może się kończyć. Szkolenia pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia chaosu i paniki na większą skalę.

 

Źródłohttp://www.emissourian.com/news/top_stories/article_40c374f8-85b2-546b-b61b-87237829e7c7.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ANDY

"....Nie zapominajcie, że

"....Nie zapominajcie, że jesteście z ciała, ale ciało musi się uszlachetniać w tym czasie. Przyjdzie pokolenie tych, którzy będą żyć bardziej duchowo i będą bardziej duchem niż ciałem.Módlcie się, dzieci, módlcie za Panamę, będzie cierpieć.Wstawiajcie się za waszymi braćmi i siostrami z Tennessee.Módlcie się za waszymi braćmi i siostrami z Singidy, będą cierpieć...."

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem