Aktywność wulkaniczna na świecie pozostaje na wysokim poziomie

Kategorie: 

Praktycznie cały czas dochodzi do kolejnych erupcji wulkanicznych. Bardzo aktywne są wulkany na Kamczatce i w Ameryce Południowe. Budzą się nawet żywioły europejskie, takie jak Etna i Stromboli oraz wiele wulkanów w obrębie pacyficznego pierścienia ognia.

 

W Ameryce Południowej przebudził się ponownie chilijski wulkan Villarica. Pozostawał on spokojny przez sześć ostatnich miesięcy. Pierwsze oznaki przebudzenia pojawiły się już dwa tygodnie temu a obecnie wszelkie obserwacje wskazują na wzrastająca aktywność wulkanu Villarica. Powtarzające się zjawiska sejsmiczne rejestrowane są w okolicy innych żywiołów z Ameryki Południowej takich jak San Cristobal z Nikaragui czy Nevado Del Ruiz z Kolumbii. W okolicy wulkanu Copahue na granicy Argentyny i Chile zarejestrowano aż 1100 trzęsień ziemi pochodzenia wulkanicznego.

 

Meksykański wulkan Colima pozostaje aktywny emitując serię wybuchów i drżeń wykrywanych przez stacje monitorujące. Również słynny Popocatepetl znajdujący się kilkadziesiąt kilometrów od Mexico City wykazuje aktywność objawiająca się emisjami pary i gazów wulkanicznych. W pobliskiej Gwatemali trwają roje trzęsień ziemi w okolicy wulkanów Fuego, Santa Maria i Pacaya. Wszystkie z nich charakteryzują się okresową aktywnością, więc prawdopodobne są kolejne ich erupcje.

 

Aktywne pozostają wulkany nowozelandzkie. Szczególnie alarmująco brzmią ostrzeżenia naukowców dotyczące wulkanu Tongariro. Geofizycy powiedzieli, że od sierpnia 2012 trwa tam nieustająca erupcja i wciąż obserwowane są kolejne miejsca, w których dochodzi do emisji gazów wulkanicznych i pary wodnej.

Biznes turystyczny związany z wulkanem Tongariro jest poważnie zagrożony, bo naukowcy sugerują, że rośnie ciśnienie gazów pod stożkiem wulkanicznym a to musi prowadzić do erupcji i nie sposób przewidzieć, kiedy do niej dojdzie. Dlatego ze względów bezpieczeństwa wkraczanie w okolice wulkanu jest zabronione. Co gorsza specjaliści twierdzą, że erupcja może też nastąpić w obrębie pobliskiego wulkanu Ruapehu.

 

 

Źródła:

http://earthquake-report.com/2013/01/19/volcano-activity-of-january-19-2013/

http://tvnz.co.nz/national-news/scientists-warn-another-mount-tongariro-eruption-5323317

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika hopsiup

Jak odpowiednio duży wulkan

Jak odpowiednio duży wulkan albo parę mniejszych zrobi "pierdut" to odległość nie będzie miała znaczenia. No i możesz wybrać się do jakiegoś krateru i pooglądać z bliska. Do lata masz jeszcze trochę czasu. Zapewne będzie to fascynujący widok i zapewne  Twój ostatni...  ROFL
Będziesz mógł później poopowiadać o przeżyciach w wizjach... p. Tiny. Ach jaka pniękna perspektywa... :)))))))) Już się zapisuję na seans. Do zobaczyska.
Twój hopsiup. :))))))))))))))))))))))))))))
 
Ps.
Wszedłem na stronkę i mi się podoba. Dzięki.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem