Aktywność słoneczna ulega uspokojeniu

Kategorie: 

Aktywność słoneczna spadła nieznacznie do mniejszych poziomów intensywności. W ciągu 24 godzin z okolicy plam 1338 i 1339 dochodziło do rozbłysków wyłącznie klasy C. Większość pozostałych aktywnych regionów na Słońcu zachowuje się spokojnie. Poziom wiatru słonecznego również jest umiarkowany.

 

Naukowcy przewidują, że przed końcem weekendu z plamy 1339 może się wyzwolić nawet rozbłysk klasy X, ale dają na to tylko 10% prawdopodobieństwa. Na to, że wystąpi rozbłysk klasy M dają aż 70% szans. To możliwe, że rzeczywiście zobaczymy taki rozbłysk a warto przypomnieć, że w najbliższych dniach plama ta jest skierowana bezpośrednio w kierunku Ziemi.

 

Ten wielki aktywny region ma strukturę magnetyczną beta-gamma delta potrzebną do wyzwolenia tak silnych rozbłysków. Jest to największa grupa plam znajdująca się na Słońcu, od co najmniej 2005 roku. Oprócz tego aktywnego regionu na Słońcu znajduje się jeszcze kilka innych. W sumie liczących się grup plam jest w tej chwili na tarczy słonecznej osiem.

Powyższe zdjęcie pochodzi z serwisu solarham.com i przedstawia porównanie wyglądu i wielkości plamy 1339 oraz plam z przeszłości, z poprzedniego cyklu słonecznego. Aktualna plama jest najdalej z prawej strony a w środku znajduje się plama 486 z 2003 roku odpowiedzialna za rekordowy zarejestrowany rozbłysk X28+

 

 

Źródłohttp://solarham.com/

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Aurorix

Caly uklad Sloneczny wszedl w

Caly uklad Sloneczny wszedl w obszer bardziej "gesty" energetycznie. Oczywiscie razem ze Sloncem, ktore znajduje sie w pewnej "presji" z zewnatrz. Gdy tylko "wyjdziemy" z tego obszaru, sytuacja zmieni sie diametralnie...

Każdy odpowiedzialny jest za własne słowa i treść wypowiedzi. Sposób w jaki traktuje drugiego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o nim samym. Mój awatar jest wyrazem stałości poglądów i niezmienności przekonań, mój prywatny bunt jednostki.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem