Aktywność słoneczna pozostaje na niższych poziomach

Kategorie: 

Szczęśliwie dla Ziemi rozległa plama słoneczna oznaczona numerem 1302, która wykazywała wielką aktywność przed tygodniem, zachowuje się bardzo spokojnie. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona skierowana centralnie w naszą planetę może to cieszyć.

 

Jest to już kolejny taki przypadek z rzędu, kiedy aktywny region na Słońcu po burzliwych kilku dniach wychodzi na pozycje potencjalnie groźne dla Ziemi i uspokaja się.

 

Mimo, że plama 1302 wykazuje obniżoną aktywność na tarczy słonecznej znajdują się inne regiony jak grupa 1305, która szybko rośnie w siłę. Właśnie z tego regionu doszło dzisiaj rano do powstania rozbłysku klasyfikowanego, jako C7.7 (najsłabszy w skali C, M, X). Można powiedzieć, że rozbłysk ten był średniej wielkości.

Warto dodać, że plama 1305 posiada już również strukturę magnetyczną Beta-Gamma, co może zwiastować więcej aktywności.

W dniu wczorajszym doszło tez do koronalnego wyrzutu masy (CME), ale zjawisko wystąpiło po drugiej stronie gwiazdy, więc nie zagraża Ziemi. Było obserwowane przez satelitę STEREO, co można zobaczyć poniżej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika babinicz

Słońce jest

Słońce jest obecnie nieprzewidywalne. W każdej niemal chcwili może tak walnąć w naszym kierunku że życie na ziemi zostanie zdmuchnięte jak świeczka. Niestety żyjemy w ciekawych czasach, a najgorsze jest to że jesteśmy nie doinformowani. Trzeba pokątnie dowiadywać się o wielu istotnych sprawach bo oficjalne media wolą pisac o Dodzie i jej gachach itp niż o zagrożeniach.

Portret użytkownika Twojastara

Spójrzmy prawdzie w

Spójrzmy prawdzie w oczy...       szanse na większy rozbłysk typu X10+  w najbliższym czasie są niewielkie. Jednak bardzo niepokojące jest to że ta sytuacja potencjalnej "szansy" będzie się zapewne utrzymywać jeszcze nawet koło 2 lat! Podsumowując prawdopodobieństwo wielkiego wybuchu koło X10+ jest znikome z pojedynczej plamy ale tych plam będą do końca zwiększonej aktywności słońca jeszcze przynajmniej dziesiątki co statystycznie daje już realne zagrożenie.Parząc realnie grupa plam które obserwujemy ma małe szanse na stworzenie czegoś powyżej X3. Za to powstanie większego rozbłysku w przeciągu kilkunastu miesięcy jest całkiem realne.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem