Abchazja i Osetia Południowa to pradawne ziemie Gruzji, a Karabach należy do Azerbejdżanu – ogłosił patriarcha Gruzji

Kategorie: 

Gruzja świętuje 80 rocznicę urodzin Irakli Guduszauri - Sziolaszwili (ur. 4 stycznia 1933 w Ordżonikidze) – Katolikosa - Patriarchę Gruzji Eliasza II, zwierzchnika Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.  05 stycznia odbyło się wiele uroczystości z tej okazji. Wzięła w nich udział delegacja duchownych Azerbejdżanu pod przewodnictwem muzułmanów kaukaskich Allahshüküra Hummat Pashazade.

 

Pashazade wręczył Eliaszowi II order Sheikh ul - Islam. Z kolei gruziński patriarcha powiedział, że wizyta duchowego przywódcy muzułmanów Kaukazu w Gruzji jest wyrazem przyjaźni między obywatelami Gruzji i Azerbejdżanu. Eliasz II, komentując sytuację wokół Abchazji, Osetii Południowej i Górnego Karabachu, powiedział:

"Nigdy nie zgadzałem się z opinią, że straciliśmy naszą ziemię. Wcale nie, po prostu chwilowo utraciliśmy kontrolę nad tymi terytoriami. Ale sprawiedliwość zatriumfuje. Abchazja i Osetia Południowa są rdzennymi ziemiami Gruzji, a Górski Karabach należał i należeć będzie do Azerbejdżanu”, cytuje słowa patriarchy anspress.com.

Na cześć jubilata Eliasza II odbył się koncert w gruzińskiej filharmonii z udziałem premiera Gruzji Bidzina Ivanishvili. Gruzińskie media poinformowały, że mieszkańcy wsi Telavi przygotowali dla Patriarchy - Katolikosa krajowy przysmak churchkhela ( ჩურჩხელა ) o długości 8 metrów, a także 80 litrów wina. Zazwyczaj długość popularnego przysmaku narodowego, wytworzonego z soku winogronowego i orzechów, nie przekracza 25 - 30 cm.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika eneduerabe

Abstrahujać od treści

Abstrahujać od treści notki,
w języku polskim gruzińskie nazwiska się odmieniają. W tym przypadku, imię i nazwisko premiera Grzuji w zdaniu powinny brzmieć: Bidzyny Iwaniszwilego. Pozdrawiam redaktorów portalu Język

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem