28 lipca w Finlandii naliczono 15,5 tys. uderzeń piorunów

Kategorie: 

28 lipca błyskawice było widać niemal wszędzie w Finlandii. Tylko w jeden dzień odnotowano ponad 15,5 tys. uderzeń piorunów. To niekwestionowany rekord w tym roku – pisze Yle.fi.

 

Okazuje się, że jest to specyfika ostatnich tygodni, które pod tym względem są wyjątkowe. Wcześniej maksymalną ilość odnotowano 15 lipca. Naliczono wtedy dokładnie 13 853 uderzeń piorunów. Ciągle jednak daleko jest do pobicia rekordu z 29 czerwca 1988, kiedy zaledwie w ciągu jednego dnia zarejestrowano około 40 tys. uderzeń pioruna.


Według Centrum Hydrometeorologicznego w Helsinkach, najcięższe burze przeszły w poniedziałek późnym popołudniem między 16.00, a 18.00, gdzie w ciągu godziny biło od 3,5 do 4 tys. piorunów. Opady deszczu objęły obszar całego kraju, z wyjątkiem zachodnich i południowych regionów Laponii.

Wyładowania atmosferyczne wydają się każdemu z nas czymś oczywistym i normalnym, a tymczasem naukowcy nie do końca wiedzą jak one powstają. Długo obowiązująca hipoteza "różnicy potencjałów" ostatecznie upadła, bo okazała się niespójna matematycznie. Po prostu brakuje takiego potencjału elektrycznego. Ostatnia z teorii zakłada, że za pioruny odpowiada promieniowanie kosmiczne, które kaskadami w postaci wyładowań dąży do powierzchni ziemi.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika prorok

Zibi, to tym razem to tylko

Zibi, to tym razem to tylko lampa w pokoju odbija się w szybie. przy wyładowaniach prądu brakuje trochę w kablu, stąd zanika i się pojawia. Zaczynasz przypominać fanatyka z tymi obrazami. nie we wszystkich ale w tym przypadku sam siebie złapałeś.

Portret użytkownika nowoczesny

piorun to energia elektryczna

piorun to energia elektryczna jakbysmie mieli jakiś potęrzny kondensator to bysmy nie wiedzieli co zrobic z taką ogrmnną iloscią energii i jeszcze jakby pobrać energie z 15500 piorunów to by nam starzyła niesamowicie bardzo długo i nawet bysmy mogli oietlać sztucznie część roślin.  następne pokolenie bedzie mieć dużo mozliwosci ponieważ bedzie mocniejszy wiatr, mocniejsze pioruny. uważam też ze to promieniowanie kosmiczne powoduje pioruny. w dawniejszych czasach ludzie mysleli że pioruny pochodza od Bogów lub od Boga stwórcy ale teraz każdy wie ze tak nie jest. myślę że nie trzeba sie przejmować bo byc moze za kilka lat czy kilkadziesiąt lat bedziemy wykorzystywać pioruny do produkcji energii.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem