26 grudnia 2004, Azja Południowa została dotknięta gigantycznym tsunami

Kategorie: 

8 lat temu, 26 grudnia 2004 na Oceanie Indyjskim w pobliżu północnej części wyspy Sumatra (Indonezja), miało miejsce potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie oszacowanej na 8,9 stopnia w skali Richtera. W około osiem godzin później odnotowano trzęsienie o magnitudzie 7,3.  Potem przez godzinę odnotowano serię wstrząsów o magnitudach ponad 6 w skali Richtera. Po basenie Oceanu Indyjskiego rozlało się kilkanaście kolejnych tsunami.

 

Wielkie fale uderzyły w wybrzeża Indii, Indonezji, Tajlandii i Sri Lanki.  W dzień potem 27 grudnia 2004 na wodach Zatoki Bengalskiej u wybrzeży Andamanów i Nikobarów (Indie) odnotowano nową serię wstrząsów około 6 stopni w skali Richtera. 

Tsunami z 26 grudnia było tak potężne, że po kilkudziesięciu godzinach osiągnęło wybrzeża Afryki Wschodniej, przynosząc destrukcję od Kenii do Tanzanii. Rozbudzona aktywność sejsmiczna nie ustawała i 29 grudnia 2004 na wodach Zatoki Bengalskiej odnotowano kolejną serię wstrząsów powyżej 6 w skali Richtera. 

Największe zniszczenia tsunami uczyniły w osiedlach na wybrzeżach Indii, Indonezji i na Sri Lance.  Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi, co najmniej 225 000.  Wśród nich znajduje się bardzo wielu obcokrajowców spędzających święta w tropikach. Życie wielu osób zmieniło się nie do poznania od tego czasu i wzrosła też świadomość zagrożeń, jakie czyhają na ludzi w wyniku gwałtownej aktywności sejsmicznej.

 

Boxing Day Tsunami, bo tak bywa nazywane to wydarzenie z 26 grudnia było ogólnoświatowym wstrząsem i pierwszą wielką katastrofa naturalną transmitowaną przez telewizje całego świata. Mnogość filmów nagrywanych przez turystów i ich groza robi wrażenie do dzisiaj.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Mało kto wie, że ówczesne

Mało kto wie, że ówczesne tsunami było efektem testu HAARP. Wystarczy posledzić ówczesne doniesienia prasowe na temat badan jonosfery...przy udziale  HAARP-u...
I awarie elektrowni w tym czasie w USA....
 Wstrząs miał głebokość jak pamietam 8 km poniżej dna oceanu.
Zjawisko poprzedzone było czerwonym niebem podgrzanej jonosfery... i ... test sie udał...
 Wystarczy te fakty połaczyć w spiskowe puzle i sprawa jest oczywista...

Portret użytkownika figa

 mnie najbardziej uderzyły

 mnie najbardziej uderzyły wtedy liczne relacje dziennikarskie , że po tym tragicznym wydarzeniu przyjechali tam zachodni turyści i opalali się na tych plażach w towarzystwie opuchniętych ludzkich zwłok leżących na plażach ! Bo mieli wczasy opłacone..........niektórzy to mają na prawdę wrażliwość zwykłej świni !

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem