Życie może się skrywać głęboko pod powierzchnią innych planet i księżyców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Najnowsze badania dają do zrozumienia, że Ziemia wcale nie jest tak wyjątkowa jak mogłoby się to wydawać. Natomiast życie może tak na prawdę istnieć na wielu innych planetach, a właściwie to głęboko pod ich powierzchnią, w postaci bakterii. Aby jednak odkryć obce formy życia należałoby wykonać dość głęboki odwiert.

 

Zespół naukowców z University of Aberdeen i University of St Andrews stworzył model komputerowy, który brał pod uwagę dystans jaki musiałby dzielić Słońce od Ziemi aby możliwe było podtrzymanie życia pod jej powierzchnią. Okazało się jednak, że ciało niebieskie wielkości naszej planety może tak na prawdę znajdować się co najmniej 10 razy dalej od swojej gwiazdy macierzystej, niż uważano dotychczas.

 

Model komputerowy oszacował również, że strefa zamieszkania może być nawet trzy razy większa od dotychczasowych szacunków, biorąc pod uwagę życie, które znajdowałoby się do 5 kilometrów pod powierzchnią naszej planety. Natomiast uwzględniając głębokość 10 kilometrów, strefa ta byłaby aż 14 razy większa. Przy zastosowaniu powyższych wyników do naszego Układu Słonecznego, strefa zamieszkania znajdowałaby się więc poza Saturnem.

 

Uczeni zawsze uważali, że gdy planeta orbituje zbyt daleko od gwiazdy, może być zbyt chłodna dla podtrzymania życia. Tzw. strefa zamieszkalna, czyli obszar w którym planeta nie jest ani za gorąca ani za zimna, została sformułowana po raz pierwszy w latach 50. Do obliczenia tej strefy uwzględnia się jasność gwiazdy, odległość między gwiazdą a planetą oraz stosunek wielkości tych dwóch ciał niebieskich.

 

Należy jednak wziąć pod uwagę, że dawne sformułowania nie brały pod uwagę życia, które tak na prawdę mogłoby istnieć w postaci bakterii pod powierzchnią danej planety oraz temperatur, które zmieniają się drastycznie wraz z głębokością. Jak stwierdził Sean McMahon z University of Aberdeen, dotychczas zdołano odkryć życie na Ziemi na głębokości 5.3 kilometra i równie dobrze może ono istnieć na głębokości 10 kilometrów.

 

Z powyższego badania można więc wywnioskować, że życie może znacznie częściej występować bardzo głęboko pod powierzchnią planet bądź księżyców, niż na ich powierzchni. Planety skaliste kilkakrotnie większe od Ziemi mogą posiadać wodę w stanie ciekłym nawet na głębokości 5 kilometrów znajdując się w przestrzeni międzygwiezdnej, nawet jeśli nie posiada ona atmosfery, ponieważ im większa planeta, tym więcej ciepła generuje się wewnątrz niej.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika bogkrz

Ale może powinniśmy mówić o

Ale może powinniśmy mówić o życiu 'rozumnym' (chociaż i tak 90% ludzi to debile) czyli o czymś z czym można sie skomunikować. O czym dyskutować z bakteriami 5 kilometrów pod ziemią albo z zyciem w temperaturze -170 stopni celsjusza ? Podróże dalej niz na krańce układu słonecznego nie bedą nigdy możliwe (takie jest moje zdanie) - po prostu nie ma i nie bedzie technicznych mozliwości. Podróż do najblizszej gwiazdy to tysiace lat, a powrót tyle samo. Jak się skontaktować z kims innym 'rozumnym' w najblizszym kosmosie to jest najwiekszy problem.

Portret użytkownika bolobolo

Bardzo nieprecyzyjny artykuł.

Bardzo nieprecyzyjny artykuł. Jakież to życie analizowali uczeni: oparte na białkach, krzemie, czy też na bazie węglowodorów? W pierwszym przypadku musi być spełniony podstawowy warunek: występowanie wody w stanie ciekłym, czyli duże zawężenie ilości planet, które występują w odpowiedzniej odległości od rodzimej gwiazdy. Biorąc pod uwagę inne "podstawowe cegiełki", z których miałyby być zbudowane organizmy ilość planet, na których mogłoby istnieć życie gwałtownie wzrasta. Gdyby wziąć pod uwagę możliwość istnienia życia opartego na węglowodorach, to np. na gazowych gigantach, lub planetach/księżycach takich jak IO, Europa itp. mogłoby ono występować w całkiem dużej obfitości.

Portret użytkownika kmina

Polecam książki -Ashayana

Polecam książki -Ashayana Deane- podróżnicy i Tajemnice Amenti.Dla leniwych jest film który w sumie jest kontynuacją książek Ashayana Deane ( projekt Camelot) mechanizm wzniesienia, w 3 częściach!
Pozdrawiam

Portret użytkownika zibi

Życie znajduje się pod a

Życie znajduje się pod a nawet nad,wciskali nam że tylko na ziemi istnieje,wszystko przez hamerykanów,nawet tyle jest info o obcych a nadal u nich cisza,staram się to odtajnić im te kłamstwa ,cały świat bujali,gorsza sprawa ze te niby meteoryty tak nazywane,a pod tym kryją się obce cywilizacje dość dużo się tu zlatują oby do jakiś konfliktów nie doszło ,wystawiałem tu dużo razy te niby meteoryty,Czelabińsk,Krym ale gdyby ktoś chciał pooglądać to zapraszam na fotosika zibi1973 jest dużo zdjęć,w razie słabej widoczności można przez paint powiększyć jedną z najwięcej pojawiających się obiektów przy słońcu to zygzakowaci i kwadratowi tak ich nazwałem od ich wizerunku,może pokaże tak na przedsmak foto,od razu dodam że te foto powtarzają się w różnych filmikach

Portret użytkownika kmina

Siemasz Zibi Polecam

Siemasz Zibi
Polecam zapoznać się z Podróżnikami Ashayany Deane ,Tajemnice Amenti Tego samego autora. Wpisz sobie na Yotube Mechanizm Wzniesienia Ashayana Deane jest w 3 częściach. Jakby kontynuacja podróżników.
Wojny ras ciągle trwają, pozdrawiam

Portret użytkownika Cante

Okazało się jednak, że ciało

Okazało się jednak, że ciało niebieskie wielkości naszej planety może tak na prawdę znajdować się co najmniej 10 razy dalej od swojej gwiazdy macierzystej, niż uważano dotychczas.
 

Przecież wcześniej stwierdzono że Ziemia jest w takiej odległości od Słońca (149,6 mln km) która umożliwiła powstanien życia na naszej planecie. Teraz powiększyli ten obszar dziesięciokrotnie, bo można było tłumaczyć powstanie ewentualnego życia na Marsie, ba dochodzi do tego że Saturn znajdujący się 10ktotnie dalej niż Ziemia od Słońca też mógł mieć formy żywe na swojej powierzchni a teraz są one głeboko pod skorupą 5km może 10km kto wie wystarczy zrobić odwiert a coś znajdziemy :)...
Naukowcy strzelają liczbami i cyframi bez opamiętania a raczej dopasowują je do swoich teorii.
 

Z powyższego badania można więc wywnioskować, że życie może znacznie częściej występować bardzo głęboko pod powierzchnią planet bądź księżyców, niż na ich powierzchni. Planety skaliste kilkakrotnie większe od Ziemi mogą posiadać wodę w stanie ciekłym nawet na głębokości 5 kilometrów znajdując się w przestrzeni międzygwiezdnej, nawet jeśli nie posiada ona atmosfery, ponieważ im większa planeta, tym więcej ciepła generuje się wewnątrz niej.

Na naszej planecie najgłębszy odwiert to około 12 km, wiercenie najgłębszej dziury świata rozpoczęto w 1970 roku, a zakończono w 1992. ZSRR chciał dotrzeć na głębokość 15 000 metrów ale nie dotarli tak głęboko, promień Ziemi to około 6400 km więc za głeboko sie nie dokopaliśmy...
Możemy wnioskować, przypuszczać, domyślać a jak jest nie wie nikt a życia w kosmosie jak dotąd nie odkryliśmy... tak bardzo nie chcemy być sami że na siłę szukamy życia na innych gwiazdach równocześnie nie szanując tego tu na Ziemi.
 

Portret użytkownika Rasty

Ale to oczywiste jeśli

Ale to oczywiste jeśli wierzymy w ewolucje , to koniecznie jest uświadomienie sobie ze skoro życie wyewoluowało tutaj to wszędzie jest . Wszędzie może wyewoluować w rożnych warunkach , i dostosuje się .

Skomentuj