Życie może istnieć głęboko nawet pod powierzchnią Marsa lub Księżyca

Kategorie: 

Źródło: wizualizacja NASA

Nowe badania sugerują, że życie pozaziemskie można znaleźć w pobliżu Ziemi - na przykład na Księżycu lub na Marsie, które wcześniej uważano za pozbawione życia. Podstawową ideą jest to, że poszukiwanie życia nie powinno odbywać się na powierzchni, ale trochę głębiej.

Zwykle, szukając życia na innych planetach, astronomowie najpierw zwracają uwagę na obecność wody na powierzchni oraz w atmosferze. Jednak w nowej pracy naukowcy pod kierunkiem dr Manasvi Lingama, adiunkta astrobiologii z Florida Institute of Technology w USA, rozważali możliwość życia w zbiornikach wodnych znajdujących się głęboko pod powierzchnią skalistych obiektów kosmicznych.

 

Zbadano możliwość wystąpienia warunków sprzyjających powstawaniu i rozwojowi życia głęboko pod powierzchnią skalistych planet i satelitów, takich jak Mars i Księżyc. Ponadto nakreślono możliwą strategię znajdowania śladów tych form życia.

 

Aby utrzymać wodę na powierzchni planety w postaci płynnej, konieczne jest, aby ciśnienie atmosfery było wystarczająco duże, w przeciwnym razie woda szybko wyparuje w kosmos. Jednak w przypadku zbiorników podpowierzchniowych ciśnienie jest wyższe i dlatego zbiorniki takie można znaleźć nawet na tych planetach, które nie są w stanie utrzymać swojej atmosfery.

W badaniu przeanalizowano grubość takich obszarów podpowierzchniowych pod kątem pobliskich skalistych obiektów kosmicznych. Zespół doszedł do wniosku, że wysokie ciśnienie i podwyższona temperatura w takich zbiornikach wodnych umożliwia przetrwanie biologicznego życia. Ponadto ustalono górną granicę masy organizmów, które mogą przetrwać w takich podziemnych zbiornikach wodnych. Jak wykazała analiza, masa tego biomateriału może sięgać kilku procent masy podpowierzchniowej części biosfery Ziemi lub dziesiątych procent całkowitej biomasy naszej planety.

 

Poszukiwania śladów tak głęboko znajdującego się życia, będą wiązały się ze sporymi trudnościami technicznymi ze względu na dużą głębokość hipotetycznych zbiorników. Jedną z opcji poszukiwań jest wiercenie skał na powierzchni skalistego obiektu w pobliżu równika, gdzie hipotetyczne głębokie życie znajduje się bliżej powierzchni.

 

Praca na temat poszukiwania życia pozaziemskiego pod powierzchnią ciał niebieskich została opublikowana w Astrophysical Journal.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Aby to wogóle było możliwe to

Aby to wogóle było możliwe to najpierw owe "życie" musiałoby istnieć na powierzchni takiego globu i mieć wystarczająco dużo czasu by wniknąć w głąb pod powierzchnię , gdzie mogło by przetrwać w bakteryjnej formie nawet po zniszczeniu ekosfery na powierzchni . I o ile taki scenariusz w odniesieniu do marsa mógł być prawdziwy to w kwestii naszego księżyca absolutnie nie ,gdyż na jego powierzchni NIGDY nie istniały warunki sprzyjające jakiejkolwiek żywej formie. 

Skomentuj