Zwierzęta domowe mogą być zagrożone wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Według opublikowanych ostatnio badań 22% udomowionych ras zwierząt hodowanych często w gospodarstwach domowych, może być zagrożona wyginięciem. Przyczyna tkwi w utracie bioróżnorodności osobników, co w naturalny sposób może doprowadzić do utraty gatunku.

 

Wymieranie gatunków na Ziemi postępuje tak szybko, że niektórzy sugerują, że mamy do czynienia z Szóstym Wymieraniem. W przeszłości Ziemi istniały okresy charakteryzujące się nagłą utratą większości gatunków. Być może jesteśmy w trakcie takiego procesu. Dowodem na to może być to, co dzieje się w królestwie płazów. Zwierzęta te giną w zastraszającym tempie. Niektórzy szacują, że w ciągu następnej dekady naturalny habitat płazów zmniejszy się o połowę.

 

Deficyt bioróżnorodności dotyka też zwierząt hodowlanych i to wpływa ona wielotorowo. Przede wszystkim zubożeniu ulega kod genetyczny zwierząt. Często dochodzi do sytuacji, gdy jeden byk zapładnia nawet kilka tysięcy krów mlecznych. Celem jest maksymalizacja produkcji, ale nie pozostaje to bez wpływu na różnorodność genetyczną zwierząt. Poza tym te same procesy degradacyjne dotyczą uprawianych roślin, których geny również uległy tym samym procesom. Powoduje to, że pszenica z czasów dzisiejszych nie przypomina już tej z początku XX wieku. Szokuje też informacja, że na 30 tysięcy gatunków jadalnych roślin na świecie 95% upraw ludzkości to zaledwie 30 z nich.

 

Ludzkość musi się opamiętać i zaplanować tak swój rozwój, aby był on zrównoważony. Problemy, których zdajemy się na razie nie zauważać prędzej czy później i tak dotkną nas wszystkich. Skoro uważamy się za gatunek nadrzędny na tej planecie to powinniśmy wykazać trochę więcej odpowiedzialności za przyszłość nas i naszych dzieci.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika euklides

"Celem jest maksymalizacja

"Celem jest maksymalizacja produkcji"
Nie żadna maksymalizacja produkcji, bo Unia nakazuje wylewanie mleka. Celem jest obniżenie kosztów, bo ludzie nie mają kasy. Dobrego towaru nikt dzisiaj nie kupi, bo za drogi. Każdy patrzy tylko na cenę, a potem dziwi się, że kupił wędlinkę ze zmielonego szczura z dodatkiem chemicznych wypełniaczy  doprawionych solą drogową.

Portret użytkownika barra barra

jak takie pierdoły będą tu

jak takie pierdoły będą tu udostepniane ludziom do czytania, to prawdopodobnie ten portal może wyginąć śmiercią naturalną. coraz więcej tytułów "mogą" "być może". Proszę pisać o faktach a nie spekulować, bo podobnych durnot jest już wystarczająco w sieci. barra barra qrwa;-) się uniosłem niepotrzebnie a taki fajny dzień. PS. tytuł: "W ZNZ coraz więcej spekulacji. To może być przyczyną utraty czytalników", albo "Czytalnicy ZNZ mogą opuścić na zawsze portal"

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Strony

Skomentuj