Zwiększając aktywność konkretnego genu można spowolnić proces starzenia o 30%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Poprzez ingerencję w geny, proces starzenia się człowieka może zostać odpowiednio spowolniony. Uczeni odkryli, że wystarczy jedynie zwiększyć aktywność jednego genu aby ludzie mogli żyć dłużej i zdrowiej.

 

Badanie genetyczne zostało przeprowadzone na muszkach owocówkach, ponieważ uczeni skatalogowali już całość genów tych owadów i są w stanie je aktywować. Biolodzy zwiększyli aktywność genu AMPK w komórkach w układzie nerwowym. Wydłużyło to życie owadów o około 30% i poprawiło ich zdrowie.

David Walker, adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles uważa, że podobną metodę można w przyszłości zastosować u ludzi. Zwiększając aktywność genu AMPK, człowiek będzie mógł żyć dłużej i zdrowiej, ponieważ opóźni to występowanie chorób, takich jak Parkinson, Alzheimer, rak, cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe. Autor badania twierdzi również, że zwiększenie aktywności tego genu u człowieka można dokonać poprzez użycie leku, stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro