Zużyte akumulatory litowo-jonowe pomagają w produkcji biodiesla

Kategorie: 

Źródło: tg

Brazylijscy chemicy wymyślili nową metodę produkcji biodiesla ze zużytego oleju roślinnego z gospodarstw domowych, wykorzystując jako katalizatory wodorotlenek litu zmieszany z wodorotlenkami innych metali alkalicznych. Oparta na odpadach z akumulatorów litowo-jonowych metoda pozwala na wyprodukowanie paliwa w ciągu kilku minut.

 

Artykuł naukowców został opublikowany w Journal of Renewable and Sustainable Energy. Biodiesel jest produkowany z olejów roślinnych od ponad 150 lat. Takie podejście znacznie zmniejsza ilość zanieczyszczeń uwalnianych do powietrza podczas spalania paliw kopalnych. Oleje roślinne są jednak raczej trudne do stosowania w silnikach wysokoprężnych, ponieważ oparte na nich paliwo nie ma dużej mocy, a podczas spalania takie związki uwalniają toksyczne produkty.

 

Teraz naukowcy znaleźli sposób na wykorzystanie olejów roślinnych do tworzenia prawdziwych biopaliw. Dzięki nowej metodzie przetworzone oleje roślinne, które nie nadają się do stosowania w silnikach wysokoprężnych, stają się potężnym paliwem. Nowa metoda jest podwójnie przyjazna dla środowiska, ponieważ jako katalizator procesu stosowany jest tlenek litu, substancja występująca w zużytych akumulatorach litowo-jonowych.

 

Nowa metoda opiera się na procesie transestryfikacji, w którym paliwo można wyprodukować w ciągu kilku minut w temperaturze pokojowej. W trakcie badań naukowcy pobrali próbki zużytego oleju roślinnego z restauracji szybkiej obsługi i domów, tj. największych źródeł odpadów, które nie są odpowiednio utylizowane. Autorzy wyekstrahowali również wodorotlenek litu ze zużytych akumulatorów litowo-jonowych.

 

Katalizowana mieszaniną wodorotlenków metali, reakcja transestryfikacji przebiega z rozszczepieniem oleju roślinnego na dwie warstwy, tj. biodiesel i glicerynę. Drugi produkt może być również używany do różnych przydatnych zastosowań, takich jak słodziki do żywności, farmaceutyki, kosmetyki i środki przeciw zamarzaniu.

 

Przy odpowiednich proporcjach katalizatora naukowcy byli w stanie wyprodukować biodiesel ze średnią wydajnością 90%. Przeanalizowali biodiesel za pomocą różnych metod, tj. spektroskopii w podczerwieni, chromatografii i magnetycznego rezonansu jądrowego, w celu oceny czystości produktu przyjaznego dla środowiska. W przyszłości nowa technologia obniży ostateczny koszt biodiesla.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

150 lat temu to był rok 1870

150 lat temu to był rok 1870 a wtedy nikomu "biodiesel" nie był jeszcze potrzebny. "... paliwo nie ma dużej mocy..." chyba raczej chodziło o wartość opałową . A po trzecie jak można jednocześnie zmniejszać emisję zanieczyszczeń i emitować toksyczne produkty do atmosfery ? 

Skomentuj