ZUS czy OFE, czyli wybór między dżumą a cholerą

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rok 2014, tak jak końcówka 2013 upłynie z pewnością na licznych dywagacjach na temat tego, co wybrać, jeśli chodzi o swoją przyszłość emerytalną. Aktualnie rządzący najpierw okradli Fundusz Rezerwy Demograficznej, a ponieważ grabież pozostała niemal niezauważona, ośmieleni zagarnęli lwią część uskładanych przez Polaków środków zgromadzonych w tak zwanym OFE. Teraz tworzy się ludziom wrażenie, że jeśli chodzi o ich przyszłość mają jakiś wybór między ZUS i OFE.

 

Przyszłość emerytalna większości Polaków jawi się w czarnych barwach. Politycy dobrze to wiedzą, ale skrzętnie ukrywają. Bilans rządów PO w naszym kraju będzie tragiczny i prędzej czy później nie wystarczy już siły propagandy, aby to tuszować. System kapitałowych emerytur zwany OFE został rozmontowany właśnie dlatego, że nasz kraj lawiruje na krawędzi wypłacalności.

 

Nie dość, że obecna ekipa zadłużyła Polskę na monstrualne pieniądze, o czym głośno mówi nawet towarzysz Balcerowicz, to jeszcze postanowiła sięgnąć po środki zgromadzone przez ludzi. Dodajmy, że środki te zostały zebrane pod przymusem w prywatnych firmach, które przy milczącej zgodzie rządu mocno nas okradały horrendalnymi prowizjami za to tylko, że wpłacamy im pieniądze.

 

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że stworzono w ten sposób system neofeudalny, który można nazwać nowoczesną formą pańszczyzny. Ukrytym jego celem było umożliwienie instytucjom finansowym, które kiedyś rzekomo umorzyły polskie długi z czasów PRL, aby się mogły jakoś posilić poprzez zaplanowany przez pracodawców wyzysk nas wszystkich.

 

Nawet jednak, jeśli przyjmiemy, że jest to zbyt daleko idącą konstatacja to pozostałe elementy systemu OFE są przynajmniej kuriozalne. Niewątpliwie jest to bardzo dziwne, że fundusze zostały zobowiązane do kupowania długu, jaki w formie obligacji skarbowych finansowały z naszych pieniędzy. To, co robi teraz rząd ma na celu okradzenie nas z naszych środków i tylko eufemistycznie nazywa się to umorzeniem obligacji. Z drugiej jednak strony cóż to za konstrukcja, w której pożyczamy pieniądze sami od siebie przez kosztownych pośredników?

 

Teraz nadszedł czas, aby OFE zaczęły wypłacać pierwsze emerytury. Trudno się zatem dziwić, że instytucje finansowe nie opierają się aż tak bardzo przed likwidacją tego złodziejstwa. Swoje już dawno tam zarobiono. W międzyczasie wyjaśniono Polakom, że teraz mogą sobie wybrać, czy chcą, aby znacznie uszczuplona składka wpływała nadal do OFE czy też lepiej do ZUS. I tak mało kto rozumie, co się tu odbywa, więc tłum jest nadal wodzony za nos.

 

Wybór między OFE i ZUS nie ma najmniejszego sensu, ponieważ władza właśnie nam pokazała, że może z nami zrobić wszystko. Kto im zabroni kolejnej nacjonalizacji naszych pieniędzy, albo  następnego podniesienia wieku emerytalnego na przykład do 80 lat? ZUS jest bankrutem i to już długo nie potrwa. Rządzący dobrze jednak wiedzą, że gdy któregoś dnia listonosze nie przyniosą emerytur, to będą musieli uciekać z kraju, bo ludzie im tego nie darują. Innymi słowy nieuchronny upadek ZUS doprowadzi do rewolucji.

 

Wiadomo, że każda władza boi się tego panicznie dlatego robią oni co mogą, żeby listonosze jednak mieli co przynieść. Stworzono ludziom wrażenie, że skoro jest ZUS to po co mieć dzieci. Ten fakt i miliony młodych na emigracji to gwoździe do trumny polskiego systemu emerytalnego. Dzisiejsze pokolenie 30 latków nie ma szans na emerytury i powoli zaczyna się o tym mówić.

 

Jedynym sposobem na zapewnienie sobie przyszłości jest posiadanie potomstwa i budowa własnej rodzinnej firmy, co nie jest proste, bo władza z zapałem walczy z przedsiębiorczością. Wybór między OFE a ZUS nie ma żadnego znaczenia dla naszej przyszłości, bo jest ona w oczywisty sposób stracona przez te szumowiny zwane politykami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Komentarze

Portret użytkownika Kazik-realista

CZy ktoś wie jak długo OFE

CZy ktoś wie jak długo OFE będą umarzać długi czyli, w jaki sposób niby nastąpi  przekazywane pieniędzy z OFE do ZUS i odkupienie Obligacji przez PAństwa, jaka będzie wartość jednostki emerytalnej ??? I wraście jak będzie wyglądało to niby przechodzenie na emeryturę ile lat w ZUS i ile w OFE ???

Portret użytkownika olo manolo

Wcale nie rozumiesz istoty

Wcale nie rozumiesz istoty rzeczy.

Sprobuj zrozumiec o czym tu pisza, nie odrzucaj wszystkiego z automatu.

PS.
Nie pogadacie, bo emerytury z ZUS nie bedzie. Zwyczajnie. I to nie jest tylko moje zdanie ale wiekszosci ekonomistow. Jacy sa tacy sa ale tu sie nie myla, bo tu nie mozna sie mylic.

Portret użytkownika raqq

ZUS miał sens do momentu gdy

ZUS miał sens do momentu gdy jeszcze majątek narodowy był państwowy. W trakcie tzw. prywatyzacji (czyt. rozkradania) jego rola powinna była być proporcjonalnie ograniczana. Zrobiono co prawda ściemę z tzw. certyfikatami prywatyzacyjnymi ale tylko dla odwrócenia uwagi. Jedyną szansą jest aby system jak upadł. Oczywiście bedzie to bardzo bolało ale im szybciej to się stanie tym bół bedzie mniejszy - jak z zębem.

Portret użytkownika mlodyrob

Podoba mi sie ze sporo z was

Podoba mi sie ze sporo z was sadzi ze jak beda odchodzic na emeryture beda takie same realia ekonomiczne jak dzisiaj i przewiduje przyszłosc.Wystarczy popatrzec wstecz tyle lat ile zostalo wam lat do upragnione emerytury i zobaczycie jak zmieniły sie realia np 20 lat tem a dzisiaj a teraz odpowiedz mi co bedzie za 20 lat przy tym co teraz dzieje sie na swiecie.Ile jeszcze sie zmieni za naszego zycia.Jedno zdarzenie moze przewrócic wszystko dogóry nogami.

Portret użytkownika mlodyrob

Tak jak zawsze słoneczko

Tak jak zawsze słoneczko oszczedzi naszą zielona wyspe i mamone której tak pragniemy wiecej i wiecej.Ktos odłączył ponownie zasilanie wielkich plam słonecznych przejda bez szkody dla naszeg ziemskiego królestwa.

Portret użytkownika greani11

jak widac jest wielu co nie

jak widac jest wielu co nie placi hehe wiec czym sie martwioc hehe niech denerwuja sie tylko ci co nei mysla i placa ale by pracowac legalnie i nei placic tez trzeba miec  glowe ale nie kazdy ja ma Wink i za to jest juz niewdzieczny dla innych bo tez by tak chcial ale nie potrafi ale potrafi tylko oszerstwa rzucac jak wiekszosc w polsce nieudacznikow - (nazywam tak tych co nie potrafia zmienic scenariusza zycia i zyc dla siebie byc szczesliwym i przede wszystkim wolnym ;)  ) ze ty pracujesz na czarno ty nie o co kogo kurwa obchodzi inna osoba zajmij sie soba ja powiedzialem ze tak pracuje bo mam w dupüie czy ktos to sprawdzi czy nie jesli tak to  ma problem bo nic nei znajdzie Wink KAZDY NICHT W POLSCE ZACZNIE PIERW PATRZEC NA TO CO ROBI I JAK ROBIO A NIE SASIAD BEDZIE WTEDY ZDROWSZY Smile za duzo wrednych zazdrosnikow jets w polsce i za duzo ludzi co klepie i plotkuje a sa nimi tez city faceci.jak to sie zmieni zmieni sei polska inaczej nie bo kazdy jeden przez drugiegop bedzie dazy<l by miec lepiej podkladajac nogi innym a to nie jest zycie  bo ten ktoremu noge podkladasz  pracuje na ciebie nawet pracujac na czarno - niue zapminaj kazdy artykul jaki kupujesz posiada podatek ktorego kazdy na czarno pracujacy nei moze sobie odciagnac.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Portret użytkownika olo manolo

Fakt, z pewnych zrodel wiem

Fakt, z pewnych zrodel wiem ze liczba donosow do US jest bardzo duza, a kazdy podobno sprawdzaja.

Swiadczyloby to ze zyjemy w skur....lym spoleczenstwie.

Ale zaraz. Potem przypomina mi sie RFN i liczba donosow ktora mi pokazal pewien menedzer pochodzenia Bulgarskiego. Byly to anonimowe donosy pracownikow na innych pracownikow. Z jednego tylko polrocza przypadalo srednio po 2 czy 3 donosy na lebka. Biggrin

Tylko ja i on bylismy nie-niemieckimi pracownikami (bylo jeszcze paru ciemniejszych ale oni mieli papiery niemieckie, ale watpie by czesc umiala pisac nawet w swoim jezyku). Ja po niemiecku pisac nie bardzo umialem, a on odpadal.

Dodam ze firma zatrudniala dobrych kilka setek osob i wrecz zalamywalo go to ze on ma sie tym zajmowac. Szef mu jednak kazal wszystko sprawdzac.

Strony

Skomentuj