Zrobotyzowany pies Boston Dynamics przeprowadził inspekcję w Czarnobylu

Kategorie: 

Źródło: Agencja Derzhavne Ukrainy

Pies robot znany jako Spot, stworzony przez amerykańską firmę Boston Dynamics, wziął udział w badaniu sytuacji w zamkniętym obszarze wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zostało to ogłoszone na oficjalnej stronie na Facebooku przez Państwową Agencję Zarządzania Strefą Wykluczenia Ukrainy.

Robopes wziął udział w badaniach radiometrycznych i geofizycznych na terenie ośrodka przechowywania odpadów promieniotwórczych „Czerwony Las” oraz cmentarzyska „Podlesny” i „Buriakowka”. Spot pomógł ekspertom ocenić poziom skażenia radioaktywnego.

 

Działania robota śledzili nie tylko ukraińscy specjaliści. W pracach na terenie strefy wykluczenia - grupy badawczej z Uniwersytetu w Bristolu - brali także udział naukowcy z Wielkiej Brytanii.

W trakcie prac oprócz robota firmy Boston Dynamics wykorzystano również inny nowoczesny sprzęt: bezzałogowe statki powietrzne, skanery hiperspektralne i neutronowe, lidary oraz spektrometry gamma.

 

W oparciu o te badania zostaną zbudowane trójwymiarowe mapy rozmieszczenia radionuklidów na terenie składowisk oraz wyznaczone zostaną obszary najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa radiacyjnego.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Ciężko nazwać firmą coś co od

Ciężko nazwać firmą coś co od 1992 roku nie przyniosło nawet centa dochodu, a istnieje tylko i wyłącznie dzięki dotacjom kosztem firm robiących coś użytecznego. W przemyśle dominują japońskie roboty Kawasaki, szwajcarskie ABB czy niemieckie KIKA. W zacofanych USA robotyka praktycznie nie istnieje. Efekciarstwo robi wrażenie tylko na laikach.

Skomentuj