Zrobotyzowane pszczoły pomogą poznać sposoby komunikowania się owadów społecznych

Kategorie: 

Źródło: YouTube/ youris.com - European Research Media Center, pixabay.com

W tym miesiącu zakończyła się pięcioletnia europejska inicjatywa badawcza o nazwie FOCAS (Fundamentals of Collective Adaptive Systems). Celem badania było poznanie sposobów komunikowania się owadów społecznych. Aby osiągnąć ten cel, naukowcy stworzyli roje robotów, które wyglądały i zachowywały się tak, jak prawdziwe pszczoły.

Te niezwykłe roboty są wynikiem wieloletniej pracy. Naukowcy musieli stworzyć zespół sztucznych owadów, które będą w stanie poruszać się i działać jak prawdziwe. Inżynierowie z Uniwersytetu w Graz wykorzystali sztuczną inteligencję, aby roboty były bardziej podobne do rzeczywistych pszczół.

Wszystkie te niewielkie ulepszenia miały na celu osiągnięcie ostatecznego celu: stworzenia robotów tak zaawansowanych, że prawdziwe owady zaakceptują je, będą się komunikować, a nawet podążać za nimi.

 

Po umieszczeniu sztucznych pszczół w ulu, roboty zostały zaakceptowane przez resztę owadów. Ten niezwykły eksperyment pokazał, że pszczoły mogą faktycznie dopasować się do robotów i zaakceptować je. Dalsze badania z perspektywy mieszkańca ula mogą przynieść niesamowite korzyści dla nauki.

Perspektywa wyginięcia pszczół staje się coraz bardziej realna, dlatego też badania te mogą okazać się przełomowe i pokazać jak można pomóc przetrwać zagrożonemu gatunkowi. Inną, futurystyczną opcją jest częściowe lub całkowite zastąpienie pszczół robotami zapylającymi, jednak pomysł ten jest trudny do zrealizowania i może okazać się jedynie smutną ostatecznością.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika ogoniok

To nie sa zrobotywowane

To nie sa zrobotywowane pszczoly tylko trutnie.Niech zrobia takie ktore beda pracowac ,pszczol jest coraz mniej ,a pszczoly Made in China sa agrsywne i zabojcze tak samo jak ichnie biedronki. Ile takich zrobotywowanych ludzi kreci sie wokol nas ? Nic nie robia tylko obserwuja , zapisuja, sledza.

Portret użytkownika CzarnyOlo

Jedną ręką pozwalają zabijać

Jedną ręką pozwalają zabijać pszczoły poprzez te żeczy które i nam bardzo szkodzą (zarówno krótko jak i długofalowo) a w drugiej za plecami trzymają kukiełkę którą uczą jak wejść na miejsce tej prawdziwej. Pomysły zwyrolstwa na ten świat i jak on ma funkcjonować bez swoich ważnych elementów w oparciu o jakieś podróby kontrolowane maszynowo.

Skomentuj