Zostawcie nam sympatycznego „murzynka Bambo”

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

„Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma skórę ten nasz koleżka”… Czytaliśmy, a wręcz wielu z nas sylabizowało wierszyk o sympatycznym murzynku który tak samo jak my miał problemy, bo dziecko jest albo brudne, albo nieszczęśliwe. Bo dziecko po godzinach spędzonych w szkole chce się pobawić zamiast siadać do nauki zadanej do domu, a dobry przykład murzynka co przez całe ranki zdobywał wiedzę, „ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki” był wsparciem w poznawaniu tajemnicy liter jak i tajemniczych meandrów matematyki.

Dziś w ramach walki o „poprawność polityczną” języka polskiego Rada Języka Polskiego wystawiła rekomendację, „nie stosujmy słowa „murzyn” (sprostowanie – nie jest to oficjalne stanowisko RJN, ale opinia jednego z członków rady wyrażona w odpowiedzi na prywatny list – przypis WM). Co w zamian?

Naprawdę ci ludzie nie mają ważniejszych problemów? Ale dobrze, jeśli już wyciągnęli ten temat spróbujmy im odpowiedzieć równie „naukowo”.

Kto ma problem ze słowem „murzyn”? W językach krajów masowo wykorzystujących niewolnictwo do budowy swojego dobrobytu pojawiły się skojarzenia negatywne, jak Slave – Słowianin, czy też Negro – Murzyn. Ale to nie jest nasz problem. W naszej kulturze niewolnicze wykorzystanie człowieka nie odbiło się na języku, na kulturze. Nie odbiło się na poczuciu zadośćuczynienia tym, których przodków masowo wykorzystywano w przeszłych wiekach. Czy było u nas niewolnictwo? Z pewnością każdy, komu pod górkę nie było na lekcje historii wspomni jakże lubiany przez „socjalistów z PRL” temat dla. dziesięcinę i przywiązanie chłopa do ziemi. „Szlachcic gnębił chłopa, stąd Polska upadła”. Prawda, na naszych ziemiach rozliczenie pieniężne, zastępujące rozliczenie towarem i pracą na polach pana zlikwidowano dość późno, bo w czasach „gdy naród do boju, panowie o czynszach radzili”, Ale dziś każdy z nas chciałby oddać Morawieckiemu te 10% dochodu, by ten nie trudził się na wymyślaniu dziesiątków drobnych opłat a to na jeden niezbędny ojczyźnie cel a to na drugi. Dzień wolności podatkowej przypada na czerwiec, czyli ponad 50% naszych dochodów oddajemy na jakże miłujące nas państwo, co 500+ nam wypłaca.

Rzeczywiście mieliśmy dość niedawno okres sztucznie wywołanej fobii w stosunku do ludzi o innym kolorze skóry wywołanej dla lokalnych potrzeb politycznych przez środowiska „prawackie”. Nie wpuścimy do naszego kraju wstrętnych „islamistów”. Był to strach bardziej na poziomie religijnym Katolicyzm – Islam niż etnicznym. Tak naprawdę oni do nas się nie pchali. Każdy muzułmanin potrzebuje świątyni, bo nakaz religijny wywołuje potrzebę częstych modłów, a u nas tej infrastruktury nie mieli. Jedna jest prawda, nie jest to dla nas ciekawa oferta imigracyjna, bo ludzie ci w dużym stopniu chcą bazować na zdobyczach socjalnych, są roszczeniowi. Mamy znacznie lepszą ofertę imigracyjną ze wschodu, ludzi, którzy chcą swą pracą zarobić na siebie, ale często na rodziny mieszkające w krajach pochodzenia. Mam wielki szacunek dla pań z Ukrainy, które w hotelach sprzątają, w sklepach pracują, czy eż panów, co w drobnych pracach budowlanych pomogą. Choć nie raz bardzo dobrze mówią po polsku, ten akcent da się wyczuć a ja może z pewną skazą lingwistyczną, nie raz pytam skąd pochodzi.

Miejmy szacunek dla naszego logicznego myślenia, nie dajmy się pogonić do „stada”. Arab, murzyn który otrzyma obywatelstwo Francji, Niemiec, bez problemu przeniesie się do Polski jako obywatel Francji, Niemiec… A jednak tego nie robią. Ta fobia była bezwzględnie wywoływana potrzebami politycznymi a nie rzeczywistym zagrożeniem dla naszej polskiej, słowiańskiej, katolickiej kultury.

Nie ma w naszej kulturze poczucia winy za niewolniczą pracę ludzi wiezionych w nieludzkich warunkach na plantacje trzciny cukrowej, bawełny itd., Nie ma słów w użyciu potocznym wyrażających niższość tych ludzi. „Murzyn” jest człowiekiem o czarnej karnacji skóry, Indianin o czerwonej, a Azjata o żółtej. Nie ma w tym za grosz pogardy dla tych ludzi, których zmuszano do pracy niewolniczej obdzierającej z godności. Więc nie musimy wymyślać słów zastępczych jak „Afro Amerykanin”, jak „Czarny Człowiek”. Niech sobie kraje czujące wstyd za zniewalanie ludzi problemy te rozważają. My mamy własne i na nich się skupmy.

Zwróćmy uwagę również na to, że kolor czarny w naszej kulturze ma często negatywny, smutny wydźwięk. To kolor śmierci, kolor strachu przed typami pojawiającymi się w ciemnej ulicy. Na czarno ubierzemy się na pogrzeb najbliższej nam osoby a „czarne charaktery” i „typy spod ciemnej gwiazdy” niech zaludniają więzienia. Diabeł też jest nam „czarnym bogiem”. Choć z drugiej strony umorusany w pyle węglowym górnik, „sól ziemi czarnej” wzbudza w nas szacunek dla trudu ciężkiej pracy. Pytanie, chcąc przeforsować do naszej kultury kalkę z języka amerykańskiego ”black man” = „czarny człowiek” czy byśmy murzynów nie obrażali bardziej?

Tak więc szacowni naukowcy z Rady Języka Polskiego, jest z pewnością więcej ważnych problemów w naszym języku. Bo czy „zdradzieckie mordy” Jarosława Kaczyńskiego gdy je zastosuję do określenia polityków PiS będzie dla nich obraźliwe, czy też nie? Czy język Daniela Objatka, stosowany jakże często przez elity polityczne to język nizin społecznych, kiedyś kojarzonych z ludźmi rozwożącymi węgiel, czy też już język rozważań biznesowych? A sympatyczny „murzynek Bambo” niech tam sobie w Afryce mieszka i niech się uczy ze swej „murzyńskiej pierwszej czytanki”. Bo wiedza a nie kolor skóry czyni z nas ludzi wartościowych.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Głupiś .... O negatywnej

Głupiś .... O negatywnej konotacji danego słowa nie stanowi jego brzmienie ale ładunek emocjonalny za nim stojący ! Mówiąc , że ktoś jest "murzynem" nie obrażamy tego kogoś a jedynie wskazujemy na jego etniczne i rasowe pochodzenie. Z drugiej strony jeśli powiemy o kimś : "biały murzyn" , nacechowujemy to określenie współczuciem w domyśle oznaczającym kogoś wyzyskiwanego ale jeśli zakrzykniemy : "Ty kur**  murzyńska !" - no to dopiero wtedy jest to obraźliwe ... poniał ?

Portret użytkownika Pilot

Instaurare omnia in Christo +

Instaurare omnia in Christo +

Arthur Schoppenhauer ktory urodzil sie w Danzig podobnie jak i 150 lat pozniej stary pädofil Klaus Kinsky ktory to sie najpierw Klaus Nakszynski wabil, wymyslil byl najslynniejszy i najdluzszy palindrom w niemieckim obszarze jezykowym. Jak niedawno w towarzystwie w Berlinie ten palindrom zacytowalem to reakcja byla podobna jakbym za czasow Stalina na zebraniu partyjnym KPZR powiedzial ze tow. Stalin to bandyta i szubrawiec oraz zwykla swinia : "Ein Neger mit Gazelle zagt im Regen nie".

Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika Mojeimię44

Nie mam nic do ciemnoskórych

Nie mam nic do ciemnoskórych i uważam polskie określenie murzyn za normalne. W krajach gdzie było niewolnictwo afrykańczyków wyglada to z goła inaczej. Większość naszych przodków była też niewolnikami bo jak można nazwać pańszczyznę inaczej? Wystarczy poczytać jak długo w Polsce trwała pańszczyzna, kiedy się zaczęła na czym polegała. Oby nigdy nic podobnego nie wróciło. My zapominamy a murzyni nie. Taka jest różnica. 

https://youtu.be/2TnkJXvMTEA

Potraktujcie to jako przestrogę.  Obyśmy nigdy nie wrócili do czasów pańszczyzny gdyż to była tragedia. Podczas gdy imperia kolonialne do ciężkiej pracy wykorzystywały niewolników z koloni u nas wykorzystywano chłopów pańszczyźnianych- to praktycznie to samo. 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84szczyzna_w_Polsce

Pierwszym walczącym o poprawę bytu chłopów był Andrzej Frycz Modrzewski przez co został m.in. wyklęty, przeklęty, pozbawiony majątku, odrzucoony i zniszczony jednak osób walczących o poprawę bytu chłopów było więcej. 

Portret użytkownika Pilot

Instaurare omnia in Christo +

Instaurare omnia in Christo +

Nikt inny jak imperator Wszechrosji oraz ostatni krol Polski czyli car Aleksander II dekretem z 3.03.1861 zniosl panszczyzne rowniez i w Polsce czym przy okazji dobil Powstanie Styczniowe gdyz pozbawil go przez to de facto chlopskiego rekruta...

Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Alien1974

.............................

....................................
Najbardziej znanym w historii świata globalistą i lewakiem był i jest Jezus Chrystus. To tak a propos Waszego narzekania na globalistyczno-lewacką wizję świata. Tylko trzeba pamiętać, że obecne światowe elity niestety dalekie są od ewangelicznej wizji globalizmu.

Portret użytkownika mixerro rodriguez

tak czytam czasem te

tak czytam czasem te wypowiedzi twoje, masz nasrane w glowie to widac ale zeby Jezus byl lewakiem i globalista ?:D no wiekszego debilizmu nie czytalem juz z 4 dni, wez sie doucz mordeczko bo  z taka inteligencja daleko nie zajdziesz

 

Portret użytkownika Quark

To , że nawoływał żydów (nie

To , że nawoływał żydów (nie kogo innego) aby się wzajemnie szanowali i zła nie czynili nie czyni z niego komunisty , a już tym bardziej nie można go nazwać globalistą z prostego powodu , bo żył i nauczał JEDYNIE w swoim regionie - miejscu urodzenia i nikt poza żydami na tamtych ziemiach o jego istnieniu nie miał pojęcia a i on nigdy nawet słowem (przynajmniej tym biblijnym) nie wspomniał słowa "planeta" ani nawet "kontynent". Kup sobie Biblię - najlepiej wydaną przez "Strażnicę" tyle , że akurat tą możesz dostać za darmo (!) od tkz. Świadków Jehowy i przeczytaj od "deski do deski". Dlaczego akurat tą polecam ? Bo jest (jak sądzę) dokładnie i rzetelnie przetłumaczona bez czyichś interpretacji - no i jest darmowa.

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Celem lewaków jest

Celem lewaków jest przeprogramowanie ludzkiej świadomości i ludzkiego myślenia, dlatego walczą ze słowami i treściami uznawanymi przez nich za niepoprawne politycznie, dyskryminujące tzw. "prawa mniejszości" oraz utrwalające rzekome stereotypy. Dla nich nie liczy się prawda i to co uznawane jest za dorobek narodowy. Cały system edukacji, media i przestrzeń publiczna mają być podporządkowane ich chorym ideom i to oni chcą decydować (a w niektórych krajach już decydują), co ma być akceptowalne, a co ma być cenzurowane. W swoich poczynaniach lewacy niczym się nie różnią od krytykowanej przez nich Świętej Inkwizycji.

Strony

Skomentuj