Zorza polarna znowu była widoczna nad Polską

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Wczoraj na niebie nad Polską pojawiły się piękne, intensywne zorze polarne, które wzbudziły zainteresowanie miłośników astronomii. Okazało się, że ich pojawienie się jest związane z burzą magnetyczną, która w szczycie osiągnęła poziom G3, i miała miejsce w wyniku występującej na Słońcu dziury koronalnej.

 

 

Dziura koronalna to obszar na powierzchni Słońca, w którym pole magnetyczne jest słabsze niż w pozostałych obszarach. To zjawisko skutkuje ucieczką części atmosfery Słońca w przestrzeń międzyplanetarną, co może prowadzić do powstawania burz magnetycznych na Ziemi.

W przypadku burzy magnetycznej G3, która miała miejsce w dniach 22-23 marca 2023 r., wpływ zwiększonego strumienia wiatru słonecznego i jego energii na ziemskie pole magnetyczne spowodował zmiany w jonosferze i atmosferze, które doprowadziły do pojawienia się intensywnych zorz polarnych na południowym niebie. Zjawisko z pewnością spotęgował koronalny wyrzut amsy CME, który częściowo był skierowany w Ziemię. Skutkiem tego w szczycie naporu naładowanych cząstek siła wiatru słonecznego przekroczyła prędkość 500 km/s.

 

Zjawisko zorzy polarnych występuje, gdy cząstki wiatru słonecznego, wpadając w ziemskie pole magnetyczne, zderzają się z atomami i cząsteczkami w atmosferze, co powoduje emisję światła o różnej barwie. W przypadku burzy magnetycznej G3, zorze polarną można było obserwować daleko na południe, co było rzadkim zjawiskiem, ponieważ zwykle zorze polarną można obserwować tylko w okolicach biegunów.

Dlaczego zorze polarną można było zobaczyć tak daleko na południe? W przypadku burzy magnetycznej G3, wpływ wiatru słonecznego na pole magnetyczne Ziemi był na tyle silny, że zorze polarna mogła pojawić się na niższych szerokościach geograficznych niż zwykle. Wpływ burzy magnetycznej na atmosferę Ziemi był na tyle intensywny, że zorze polarną można było zobaczyć nawet w Polsce, co jest rzadkim zjawiskiem.

 

Zjawiska astronomiczne takie jak burze magnetyczne i zorze polarną są fascynującym zjawiskiem, które dają nam wgląd w to, jak oddziałują ze sobą różne elementy naszego Układu Słonecznego. Burza magnetyczna G3, która miała miejsce w marcu 2023 r., dostarczyła niezwykłych wrażeń miłośnikom astronomii na całym świecie i pozwoliła na jeszcze lepsze zrozumienie tego, jak nasza planeta oddziałuje z emisjami słonecznymi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj