Zorza polarna zamiast ulicznego oświetlenia

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W jednym z fińskich osiedli na wzgórzach Yllas, położonej w zachodniej Laponii, znaleziono ciekawy sposób na oszczedności. Postanowiono zrezygnować z oświetlenia ulicznego w nocy, stwierdzając, że turyści i mieszkańcy mogą korzystać z oświetlenia jakie dają zorze polarne.

 

Oświetlenie jest wyłączane o 22:00 czasu lokalnego.  Ostrzeżenie o tym jest napisane w czterech językach.  Po tym, latarnie oświetlają tylko pojedyncze witryny sklepowe i kawiarnie.  Ponadto, śnieg, który leży na terenie ośrodka przez cały rok, wzmacnia jakąkolwiek poświatę.  Według fińskich urzędników, to wystarczy, aby prawidłowo zorientować się w przestrzeni.

Innowacja spowodowała mieszane reakcje mieszkańców. Jedni narzekają, że ulice są ciemne i przerażające, a inni chętnie widzą niezwykłe zjawisko przyrody, jakim jest częsta w Laponii zorza polarna.  To jak długo będą stosowane takie restrykcje względem lamp ulicznych, nie zostało określone.

 

Zorze polarne to jedna z głównych atrakcji przyrodniczych w Laponii.  Mogą one trwać od kilku minut do kilku dni.  Najczęściej można zaobserwować je późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ja

U nas ponoć zorza taka słaba

U nas ponoć zorza taka słaba była widoczna na niebie i to nie tak dawno, nie potwierdzam bo miałem w tym czasie zachmurzone niebo :/ a raczej gdyby takie zjawisko było mozliwe do obserwacji u nas tak jak tam "czyli tak widowiskowo"  to raczej świadczyłoby to o czymś groźnym i niebezpiecznym... słonko emitujące duże ilości promieniowania plus/lub kiepskie pole magnetyczne ziemi :/

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Strony

Skomentuj