Zorza polarna mogła przyczynić się do zatonięcia Titanica

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W fatalną noc 15 kwietnia 1912 roku pozornie niezatapialny brytyjski parowiec Titanic uderzył w górę lodową i zatonął kilka godzin później, zabijając ponad tysiąc pasażerów. Ponad sto lat później nowe badania zasugerowały, że Titanic mógł zboczyć z kursu z powodu zaobserwowanej tamtej nocy zorzy polarnej. 

Autorka tego pomysłu, meteorolog Mila Zinkova, opiera swoje twierdzenie na relacjach naocznych świadków i uważa, że ​​burza geomagnetyczna tej nocy mogła być wystarczająco silna, aby wpłynąć na system nawigacyjny Titanica w niewielkim stopniu, ale na tyle, aby nieznacznie zmienić jego kurs. 

 

Zinkova twierdzi, że nawet jeśli wskazówka kompasu Titanica poruszyła się tylko o jeden stopień mogło mieć to ogromne znaczenie.Jednak według niej błędy nawigacyjne pomogły uratować wiele osób, ponieważ parowiec Karpatia, znajdujący się 93 km od miejsca katastrofy, otrzymał nieprawidłowe dane o lokalizacji tonącego liniowca, niemniej jednak znalazł się we właściwym miejscu, zabierając ocalałych z łodzi ratunkowych Titanica ”.

Źródło: pixabay.com

Ponadto Zinkova zauważa, że ​​sygnał SOS z Titanica nie został przechwycony przez wszystkie statki przepływające w pobliżu. Przyczyną tego faktu mogła być również trwająca wtedy burza słoneczna. W noc tragedii parowiec SS La Provence odebrał sygnały z innych statków, ale nie odebrał wiadomości z Titanica. SS Mount Temple otrzymał sygnał o pomoc, ale nie nadeszła żadna odpowiedź na tonący liniowiec.

 

Zinkova wspomina, że ​​jeden z pozostałych przy życiu pasażerów Titanica, pisarz Lawrence Beasley, widział tej nocy „słabą poświatę na niebie po prawej stronie”, ale pomylił ją z nadchodzącym świtem. Podobnie drugi oficer Carpathii, James Bisset, który był w drodze, aby pomóc ocalałym, wspomniał, że widział zorzę polarną na godzinę przed uderzeniem Titanica w górę lodową.

 

W swoim dzienniku Bisset odnotował, że pogoda była spokojna, morze gładkie i bezwietrzne: „wtedy niebo było czyste, gwiazdy świeciły bardzo jasno, ale księżyc nie był widoczny; widoczne były tylko zorze polarne, jak promienie księżyca z północnego horyzontu ”. Wszystkich 712 ocalałych z wraku Titanica uratowano na Carpathii. Po akcji ratunkowej statek skierował się do Nowego Jorku.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Zawsze do takich tragedii są

Zawsze do takich tragedii są długotrwałe przygotowania a nie zapominajmy że wszyscy chcieli mieć wolne ręce przed I wojną aby zgarniać profity do własnej kieszeni . Tak samo jest z każdą tragedią w której giną ważne osobistości np. Concord , wielu ludzi zyskało na tej katastrofie.

Portret użytkownika S

Na Titanicu w 1912 zginęło 3

Na Titanicu w 1912 zginęło 3 najbogatszych i niesamowicie wpływowych ludzi świata: Benjamin Guggenheim, Isador Strauss, John Jacob Astor. Wszyscy oni tak bogaci, że nie dało się ich kupić. W 1913 podpisano powstanie FED, z pominięciem Kongresu i wbrew Konstytucji USA i od tej pory Ameryka stała się wiecznym dłużnikiem rodziny Rothschild. Co to ma do rzeczy? Tych trzech panów z Titanica było kategorycznie przeciw FED, będąc równocześnie w stanie zablokować podpisanie tej bandyckiej umowy. Ale luzik, może być Zorza Polarna.

Skomentuj