Zorza polarna była widoczna nad Polską

Kategorie: 

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2011-08/4a112dd5.png

Wczoraj wieczorem mieszkańcy Polski i innych krajów środkowej i północnej Europy mieli okazję zobaczyć niezwykle rzadkie zjawisko. Mowa o kolorowej zorzy polarnej. Zobaczcie zdjęcia z Lubelszczyzny.

 

Wczoraj około godziny 20:00 do ziemskich biegunów magnetycznych dotarł wiatr słoneczny, po wybuchu z plamy słonecznej o numerze 1261.

 

W jonosferze, około 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi, protony i elektrony zaczęły barwić niebo na różne kolory.Z miejscowości położonych m.in. w Polsce, Niemczech i południowej Skandynawii można było ujrzeć fioletowo-zieloną zorzę rozciągającą się nisko na północnym niebie.

 

Zorza polarna najlepiej widoczna była poza miastami, przy całkowicie ciemnym niebie. Jeszcze lepsze efekty można było uzyskać na zdjęciu przy dłuższym naświetlaniu.Jedną z takich fotografii wykonała Kamila Mazurkiewicz. Oto jej relacja:

 

"Czysto rekreacyjna wyprawa za miasto, z zamiarem fotografowania Perseidów przerodziła się w trudne do określenia, ale jakże nieziemskie widowisko.

05.08.2011, godz. 23:16 - pierwsza klatka. Cel - Droga Mleczna, Perseusz, Kasjopea. Skupiona na liczeniu kolejnych meteorów i odganianiu komarów zupełnie nie zauważam, kiedy to o 23:28 na horyzoncie zaczyna pojawiać się zorza polarna.

Północ, przecieram oczy ze zdumienia, "to chyba zorza!" - myślę i jednocześnie czuję jak wielkie wydarzenie ma miejsce. I to był ten moment, maksimum.

Od razu pomyślałam o artykule, który przeczytałam rano przy porannej kawie. 40% prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy w Polsce. Pomyślałam - "nierealne w naszych szerokościach geograficznych."

Jak widać może nie tyle nierealne, co nieczęste. I nie ma tu mowy o fotomontażu. Całe zjawisko dzięki plamom o numerze 1261, a co będzie w zapowiadane na 2013 r. maksimum? Mmmm:) Warto uciec za miasto".

Zorza powstała, ponieważ indeks aktywności geomagnetycznej wyniósł k8 w skali od 1 do 9. Stało się to po wybuchu z plamy 1261 o sile M9. Poniżej zamieszczam zdjęcia zorzy polarnej w wykonaniu Kamili Mazurkiewicz (Polska) i Jana Haltenhofa (Niemcy)

Parametry:

Pojedyncza klatka (30 sekund)
Canon 20D
Canon 10 - 22 mm, 10 mm
f/3.5
140 x 30 sec.
ISO1600

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2011-08/4a112dd5.png

Fot. Kamila Mazurkiewicz, Puławy w woj. lubelskim

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2011-08/6fd50a62.png

Fot. Jan Haltenhof, Kiel w Niemczech

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lukazuki
Portret użytkownika lukazuki
loading...


Komentarze

Portret użytkownika suzej wen

...te rozmowy są jak derby.

...te rozmowy są jak derby. każdy z Was jest pewną drużyna i kibicuje sobie. Niebawem chyba zaczną się "ustawki" tak jak jest to w moim mieście. Zapominacie o sensie rozmowy czyli szacunku dla zdania każdego rozmówcy. zapisane myśli są jak okrzyki kibiców jedne dopingują własną drużyne inne obrażają przeciwnika. W całej tej sytuacji przypomina mi się pewna ulotna już chwila zapomniana chyba przez wszystkich. Mam na myśli pewnego faceta. Był on "największym" ze wszystkich kibiców. Dokonał niemożliwego. Złamał bariery, które nigdy przedtem i już chyba nigdy później przełamane więcej nie będą... Swoją postawą doprowadził do sytuacji w której pojednał drużyny. Kibice wzajemnie ściskali się z miłości bliźniego, obiecywali sobie wzajemnie szacunek...

co ma być to będzie

Portret użytkownika obcy

Trpheusie bo takie powinny

Trpheusie bo takie powinny być dyskusje SPOKOJNE.
Nie musimy warczeć na siebie, a toczyć rzeczowe rozmowy.
Należy analizować wypowiedż rozmówcy i udzielać konkretnych odpowiedzi, anie bez analizy walić natychmiast do gościa z Kałacha.
Pozdro

Portret użytkownika tropheus

Wierz mi nawet jesli moje

Wierz mi nawet jesli moje posty  moga wygladac na agresywne, wcale takie nie sa. Po prostu nie mam czasami sil ubierac moje mysli w ladne piorka , czytam wypowiedzi forowiczow[nie ma znaczenia czy jest ezetorykim .sw.j , katolikiem itd. sam wierze w dobro pod jakakolwiek postacia] nie z wszystkimi sie zgadzam ale szanuje ich przemyslenia staram sie zrozumiec ich punkt widzenia.Ale czasem malo mi lba nie urwie. Przepraszam jesli ktos poczul sie urazony. Pozdrowienia

Portret użytkownika Obrońca Ziemi

wedlug moich

wedlug moich doniesien:
Poszczegolne poziomy wibracyjne (gestosci, wszechswiaty itd) sa jak twarde dyski, ulozone jeden na drugim. Przez te poziomy przechodzi pionowy kanal, jeden lub nieskonczona ich ilosc, z najwyzszego do najnizszego, ktory przenosi energie i moze sluzyc do przemieszczania sie poszczegolnych bytow lub swiadomosci. Do takiego kanalu sie zblizamy. Moze nim ktos przyjsc, albo my mozemy nim sie wydostac. Pozyjemy, zobaczymy.
 
nara.

---
Miłego pobytu na Planecie Ziemi
 

Portret użytkownika obcy

Obrońco jak już sam

Obrońco jak już sam zauwarzyłeś, kamień nie ma uszu i oczu(Panie Miodek niech pan tego nie czyta). Lecz tym, którzy ten kamień mają w głowie trzeba pomuc go skruszyć. Tobie to się udało.
A propo: napisałeś
Do zrozumienia procesów zachodzących we Wszechświatach...
To przejęzyczenie czy świadomie tak napisałeś.
Pozdro.

Strony

Skomentuj