Zoolodzy po raz pierwszy sfilmowali makaki japońskie łowiące ryby

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Zoologom udało się na własne oczy zobaczyć japońskie makaki łowiące ryby z Doliny Kamikochi na wyspie Honsiu - i utrwalić to na wideo. Jak zauważono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports, odnotowano łącznie czternaście takich przypadków.

 

Naczelne, z wyjątkiem ludzi, rzadko jedzą ryby. Jednak niektóre gatunki małp nadal od czasu do czasu włączają go do swojej diety. Na przykład makaki krabodzioby (Macaca fascicularis) czasami łowią ryby w płytkich rzekach i jeziorach, a pawiany niedźwiedzie (Papio ursinus) zbierają ryby w suchych wodach pustynnych i szukają jaj rekinów w algach na wybrzeżu.

 

Pod koniec lat 80. zoologowie odkryli, że makaki japońskie (M. fuscata) z wyspy Koshima w południowej Japonii nie miały nic przeciwko ucztowaniu na rybach morskich wyrzuconych na brzeg przez fale lub pozostawionych do wyschnięcia przez ludzi. Kilka lat temu zespół kierowany przez Alexandra M. Milnera z University of Birmingham złapał te naczelne samodzielnie. Po analizie odchodów makaków japońskich zebranych zimą z doliny Kamikochi na wyspie Honsiu, naukowcy zidentyfikowali w nich materiał genetyczny larw owadów, a także małży i pstrąga - żywej formy pstrąga potokowego (Salmo trutta) .

 

Milner i współautorzy doszli do wniosku, że podczas zimnych miesięcy, kiedy makaki Kamikochi mają trudności ze znalezieniem zwykłego pożywienia, przybywają nad wolną od lodu rzekę Azusa i wpływające do niej strumienie, aby żerować na bezkręgowcach i polować na pstrągi. Jednak naukowcom nie udało się osobiście obserwować połowów tych małp. Nawet gdy zdjęcia japońskiego makaka jedzącego ryby wpadły w ich ręce w zeszłym roku, nie było jasne, czy sama go złapała, czy też podniosła zwłoki martwego osobnika.

 

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak japońskie makaki łowią ryby, naukowcy wrócili do Doliny Kamikochi w styczniu ubiegłego roku. Tym razem zabrali ze sobą ekipę filmową z kanału telewizyjnego NHK, aby uchwycić zachowanie małp na wideo. Obserwując makaki należące do trzech z czterech grup rodzinnych zamieszkujących dolinę, eksperci potwierdzili, że te naczelne regularnie odwiedzają wolne od lodu strumienie wpływające do Azusy, aby zjadać rośliny wodne i szukać pod kamieniami larw jętek i widelnic.

 

Makaki polowały na pstrągi (a także na golce (Salvelinus)) członkowie zespołu odnotowali czternaście razy, aw sześciu przypadkach osobiście obserwowali, jak te naczelne łowią. Osiem kolejnych przypadków zostało zarejestrowanych przez fotopułapki (uchwycili również kilka niejednoznacznych przypadków, w których zdobycz makaka nie mogła być wyraźnie rozpoznana jako ryba).

 

Małpy stosowały różne techniki połowu. Na przykład czasami szukały ryb, obracając kamienie, a następnie wpędzały je do płytkiej wody, blokowały rękami drogi ucieczki i chwytały je ustami. W innych przypadkach wypatrywali ryby, stojąc na dwóch nogach, chwytali ją rękami i gryźli. W ponad 60 procentach przypadków makaki używały obu rąk, aw około 30 procentach przypadków tylko prawej lub lewej ręki.

 

Naukowcy sugerują, że japońskie makaki z Kamikochi (żyje tu ok. 200 osobników) są jedynymi przedstawicielami swojego gatunku, które przystosowały się do ryb. Musiały nauczyć się łowić ryby ze względu na niezwykłe warunki, w jakich żyją. Dolina położona jest na wysokości 1500-1600 m, więc zimą jest tu dość zimno. Jednak ze względu na to, że jest otoczone wysokimi górami, małpy nie mogą go opuścić w miesiącach zimowych i zejść na cieplejsze niziny. W rezultacie są zmuszeni szukać pożywienia w pozbawionych lodu rzekach i strumieniach. Prawdopodobnie początkowo makaki po prostu zbierały rośliny wodne, a następnie zaczęły dodawać do diety larwy owadów wodnych. W końcu umiejętności, których używali podczas łapania owadów, przenieśli na ryby.

 

W zeszłym roku hiszpańscy zoolodzy udowodnili, że lisy zwyczajne (Vulpes vulpes) potrafią łowić ryby. Uchwycili, jak lis złapał dziesięć karpi, które przyszły na tarło w płytkiej wodzie w ciągu półtorej godziny i ukrył większość zdobyczy. Prawdopodobnie drapieżnik wykorzystał chwilową obfitość zdobyczy w celu przechowywania żywności na przyszłość dla rodziny.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ​​euklides

Byłoby to o tyle ciekawe, że

Byłoby to o tyle ciekawe, że Jackowski dostał jakiś czas temu poczucie od swoich znajomków ze służb, że Polacy będą się ewakuować ze wschodu... I jakoś tak zaczyna sie układać do kupy ta Niebiańska Jerozolima, no, a Izrael ma przecież przestać istnieć według innego jasnowidza - Henrego Kissingera. Chyba będziemy niedługo z wielkim sercem pomagać ważniejszym uchodźcom niż Wukraińcy...

Portret użytkownika syriues

Ponoc łapią ryby ,bo wodnik

Ponoc łapią ryby ,bo wodnik juz ma dość ich niańczyć.Dlatego malpy sie nimi teraz zajmują.To przenośna ludzie to śniący ludzie,wodnik to indywiduum ,a małpy to nasi przywódcy. Moi nie ,no ale tak dla wyjaśnienia. Czlowiek przebudzony czuje się jak w więzieniu w tym świecie.chodz zna prawdę,to jednak samemu w wolnosci to jest jak pływanie bez wody

Portret użytkownika Feliks

No toć umieją zwierzęta robić

No toć umieją zwierzęta robić różne śtuczki. Nie dawno spotkałem kota co umie sobie okienko piwniczne otworzyć a okienko jest na haczyk zamykane. Pokazywali w telewizji jak jakaś krowa sobie jakoś tam  jakoś dosyć skomplikowaną bramkę otworzyć... itd. ipt. Ale to nie zmienia faktu że jest przepaść między światem ludzkim a zwierzęcym. I dla tego szatan próbuje to zatrzeć.  Z tąd te mixy ( np. co jest opisane w Bibli o tym jak aniołwie- szatanowie żenili się z kobietami i wychodziły z tego hybrydy. On ( szatan) do tej pory uwielbia mieszać. Z tąd te gendery, 70 płci, GMO, itd. itd.

Portret użytkownika r.abin

To nie jest rewelacja, ale -

To nie jest rewelacja, ale - wcześniejszy post, że szympansy - osiągnęły poziom rozwoju homo sapiens, z epoki wczesnego neolitu. Nie widzę sieci, ościenia, ani wędki - fotografujcie aż do skutku (musi gdzieś być)

Strony

Skomentuj