Zoolodzy odkryli, że koci pasożyt Toxoplasma sprawia, że ​​wilki są odważniejsze i odnoszą większe sukcesy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Yellowstone Resource Center odkryli, że koci pasożyt Toxoplasma może zarażać wilki, czyniąc je odważniejszymi i zwiększając szanse zwierzęcia na zostanie przywódcą stada. Prace zostały opublikowane w czasopiśmie w Communications Biology.

 

Toxoplasma gondii to pasożytniczy pierwotniak, który może zainfekować prawie każde ciepłokrwiste zwierzę. Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie zarażeni Toxoplasmą mogą podejmować bardziej ryzykowne decyzje, a zwierzęta mogą stracić strach przed drapieżnikami.

 

Przez 26 lat naukowcy obserwowali wilki żyjące w rezerwacie Yellowstone w miejscach, w których mogą krzyżować ścieżki z pumami. Cała rodzina kotów jest głównym żywicielem Toxoplasma. Zgodnie z oczekiwaniami, w tych częściach rezerwatu, gdzie zagęszczenie kuguarów było większe, wilki były bardziej narażone na zarażenie Toxoplasma.

 

U wcześniej zdrowych osób infekcja doprowadziła do wzrostu poziomu dopaminy i testosteronu. Zwiększyło to również prawdopodobieństwo, że wilki częściej angażowały się w ryzykowne zachowania, takie jak migracja i walka o władzę nad stadem. Badanie biomateriału wilków wykazało, że wilki zarażone Toxoplasmą migrowały 11,69 razy częściej i 46,06 razy częściej wchodziły w konflikt z obecnym liderem stada.

 

Naukowcy sugerują, że zarażeni przywódcy mogą wpływać nawet na niezainfekowane wilki. Członkowie stada mogą naśladować śmiałość lub ciekawość swojego przywódcy. Ostatecznie wilki wydają się być ślepymi żywicielami Toxoplasma, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby przenosiły pasożyta na kuguary.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

W świecie zwierząt znane są

W świecie zwierząt znane są także przypadki gdy pasożyt przejmuje całkowitą kontrolę nad zarażonym nosicielem bezpośrednio kierując jego zachowaniem poprzez zagnieżdzenie się w mózgu. Przykładem tego są pewne pierwotniaki, które zarażają ślimaki zmuszając je do wystawienia się na atak - czyli pożarcie - przez jakiegoś ptaka, gdyż ptaki są owego pasożyta nosicielem docelowym a ślimaki jedynie pośrednim służącym za "transport". Pytanie brzmi - w jaki sposób ukształtował się taki mechanizm zależości ?, wszak sam pierwotniak mózgu nie ma więc nie myśli i sam tego nie wykombinował. Niezbadane są ścieżki ewolucji..

Portret użytkownika Emeryt

Kupiliśmy działkę w łecie.

Kupiliśmy działkę w łecie. Mówię teściowej żeby z piesiulkiem nie chodziła na spacer bo go wilk porwie! Jaki wilk pyta ona? A tu prosz3 za chwilę wyłowili pływającego wilka w porcie. Miastowe to takie durne że aż boli!!!!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Z artykułu wynika, że wilki

Z artykułu wynika, że wilki żywią się pumami/kuguarami. Pierwsze słyszę. Wilk nie jest padlinożercą i trupa nie ruszy, a puma to kot, który zawsze jest szybszy od wilka i po drzewach wspina się. Z naszego podwórka; czy wataha wilków dopadła rysia? Nie ma opcji! Tak samo pies goni za kotem, ale nie widziałem, aby kiedyś złapał! Kot wskoczy na płot, czy drzewo, a burek nie.. zaraz będziemy mieli tutaj artykuły z tygodnika Barbie, gdzie udowodnią nam, że różowe branzoletki dla lalki są już passe. ŻENADA I METR MUŁU Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q.

Nikt niczego podobnego nie

Nikt niczego podobnego nie sugeruje a jedynie to, że ów pasożyt może się przenosić z jednego gatunku na drugi np. wtedy gdy zarażony kot wydali jego przetrwalniki na trawę którą zje zając a tego wilk.

Skomentuj