Żółwie morskie mogą wyginąć z powodu ocieplenia klimatu - z większości jaj wylęgną się samice

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Zmiany klimatu mogą doprowadzić do wyginięcia wielu gatunków zwierząt. Naukowcy odkryli niedawno, że ocieplenie klimatu może zagrozić przetrwaniu żółwi morskich. Przyczyna może zaskakiwać. Gdy jest cieplej rodzi się zdecydowanie za dużo samic.

 

Płeć żółwi morskich w dużej mierze zależy od tego jaka temperatura piasku był na miejscu gdzie żółwice zakopały jaja. Jeśli piasek jest ciepły, z jaj wylęgają się samice, a jeśli chłodny,  samce. Zależność ta wydaje się być bardzo interesująca, jednak naukowcy odkryli, że jest ona przyczyną, która może spowodować wymarcie żółwi morskich.

 

Istnieje ryzyko, że jeśli temperatura na Ziemi będzie nadal wzrastać, to nawet 90 proc. żółwi morskich będzie samicami. Przyszłość tego gatunku zależy od zdolności odbycia godów przez samice i samców. Jeśli męskich osobników będzie za mało, prawie na pewno żółwie znajdą się na skraju wyginięcia.

Badanie na temat szans przetrwania żółwi morskich zostało przeprowadzone przez specjalistów z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter i portugalskiego centrum oceanograficznego. Naukowcy próbowali dowiedzieć się, jakie będzie życie żółwi morskich w warunkach globalnego ocieplenia. Przedmiotem ich badań były zwierzęta zamieszkujące w Afryce Zachodniej. 

 

Naukowcy ogłosili, że najgorszy scenariusz przewiduje, że na skutek ocieplenia ponad 90 proc. żółwi morskich w tym regionie świata stanie się samicami. Nawet jeśli ludzie, dzięki geoinżynierii zdołają jakoś zminimalizować wzrost temperatury w tej części świata, po 20 latach, odsetek samic wśród żółwi morskich i tak wyniesie imponujące 80 proc. populacji.

 

Eksperci zwracają uwagę, że żółwie morskie mogą się jakoś przystosować, bo przecież zawsze mają wybór, co do miejsca gdzie składają jaja. Jeśli gniazda znajdują się na Słońcu, które ogrzewa piasek, rzeczywiście wylęgnie się znacznie więcej samic. Ale jeśli niektóre z żółwic zaczną składać jaja w cieniu drzew, możliwość wylęgu samców znacznie wzrośnie. 

 

Nieproporcjonalny wzrost liczby samic żółwi morskich nie jest nowością. Wcześniej naukowcy odkryli, że populacja zielonych żółwi morskich żyjących na Wielkiej Rafie Koralowej, w ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się tak bardzo, że składa się prawie wyłącznie z samic.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mumbee

To nie ocieplenie tylko

To nie ocieplenie tylko atrazyna i estrogeny z plastiku; zaklocacze endokrynologiczne powoduja ze rodzi sie wiecej samic albo bezplodnych samcow z uszkodzonymi organami rodnymi. Jak zwykle bronia korporacji masowo wylewajacych trujace toksyczne scierwo wszedzie gdzie sie da.

Skomentuj