Znikają tropikalne lodowce w Boliwii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lodowce Boliwii skurczyły się o ponad 40% w ciągu ostatnich kilku dekad. Wciąż rosną obawy w związku z wysokim poziomem wody, stopniałe lodowce tworzą jeziora, które stwarzają zagrożenie powodziowe.

 

W związku z tym zjawiskiem, brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania na temat boliwijskich lodowców, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Cryosphere". Choć Boliwia znajduje się w tropikach, kraj przecinają Andy, a wiele gór przekracza 6 tysięcy metrów wysokości i dzięki temu istnieją tak zwane "tropikalne lodowce".

Te lodowce są szczególnie wrażliwe na skutki ocieplenia klimatu. Badania wykazały, że lodowce zmniejszyły się o 43% od 1980 roku. Jest to martwiący fakt przede wszystkim ze względu na wodę, która spływa z lodowców. W stolicy La Paz i sąsiadującym El Alto czerpie się wodę z okolicznych lodowców, dzięki czemu miasta tworzą szybko rozwijający się obszar metropolitalny, na którym mieszka 2 miliony ludzi.

Przez cały rok lodowce dostarczają około 15% wody pitnej, ale podczas pory suchej, od maja do października, odsetek ten podwaja się. Krótkoterminowy zysk większej ilości wody w porze suchej zamienia się w problem zagrożenia powodziowego oraz długoterminowego zagospodarowania zasobów wodnych. Niektóre z lodowców już zniknęły - w 2009 roku lodowiec Chacaltaya rozpuścił się całkowicie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj