Znany brytyjski fizyk Brian Cox oświadczył w TV, że wszyscy jesteśmy hologramami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Brytyjski fizyk, profesor Brian Cox  zaskoczył publiczność porannego brytyjskiego programu This Morning swoją zaskakującą deklaracją. Jak podaje portal Daily Mail, naukowiec mówił o niezwykłej teorii pochodzenia ludzi, wskazując, że każdy z nas jest właściwie hologramem.

53-letni Cox zauważył, że wszechświat może wcale nie być taki, jak wszyscy są przyzwyczajeni do zrozumienia go z podręczników. 

„Odpowiadając na pytania, które Stephen Hawking zadał ponad 50 lat temu, doszliśmy do wniosku - i tak, powiem to na głos - że wszyscy możemy być hologramami” - powiedział fizyk.

Prezenterka Ruth Langsford zareagowała na słowa naukowca w typowy sposób, gdy rozum kłuci się z tym co słyszy i oświadczyła - „

"Mój umysł nie był na to gotowy. Nigdy nie byłam silna w nauce przedmiotów ścisłych i przyrodniczych w szkole i bardzo się staram zrozumieć wasze wnioski, ale to mnie zaskakuje ”- powiedziała.

Następnie Cox i prowadzący zmienili temat, ale pod koniec rozmowy, wyraźnie poruszona Langsford wróciła do tematu. 

„Zastanawiam się teraz, czy naprawdę jestem hologramem?” Słysząc ją, fizyk odpowiedział: „Tak, prawdopodobnie tak”.

W komentarzach pod programem na stronie nadawcy, wiele osób wyrażało zdumienie tym stwierdzeniem naukowca. Niektórzy zaczęli żartować na ten temat. „Jestem hologramem. Czy ktoś może przyjść i mnie wyłączyć? ” - napisał użytkownik po obejrzeniu transmisji. Byli też tacy, którzy dziękowali fizykowi za skłonienie ich do zbadania nowych danych o tym, czym jest wszechświat.

Teoria holograficznego Wszechświata zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, jednak wciąż jest to tylko teoretyzowanie. Pomysł, że prawdopodobnie żyjemy w hologramie brzmi absurdalne, ale jest to naturalne rozszerzenie naszej wiedzy na temat czarnych dziur i zasad fizyki teoretycznej. Może to być również zaskakująco pomocne dla fizyków zmagających się z teorią na temat tego, jak działa wszechświat na jego najbardziej podstawowym poziomie. 

 

W 1990 fizycy Leonard Susskind i noblista Gerard 't Hooft zasugerowali, że holograficzna zasada może mieć zastosowanie do wszechświata, jako całości. Nasze codzienne doświadczenie może być samo w sobie projekcją holograficznych procesów fizycznych, które mają miejsce na odległej, powierzchnii 2D.

Cały koncept brzmi dość szokująco i ma swoje odniesienia także w fizyce eksperymentalnej. Naukowcy już dawno zauważyli, że sam fakt obserwacji doświadczenia wpływa na jego przebieg a interakcja z obserwatorem powoduje, że nie mamy do czynienia z pełną probabilistyką a raczej z determinowaniem świata przez interakcje. To zastanawiające, bo wszystko wskazuje na to, że ludzie po prostu nie są świadomi tego, że generują swój świat poprzez interakcje z otoczeniem oraz myśli, ale fizycy docierają już do tej tajemnicy i zbliżają się do tego co dawno odkryły wiodące religie świata.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ziggy

Właściwie odpowiedź jest

Właściwie odpowiedź jest prosta.
Wszyscy my którzy wierzą w Boga wierzą w nasze stworzenie, nasze świadome życie pełne wyborów prowadzących nas do stworzyciela aby w końcu otrzymać życie wieczne czego gwarantem są Jezus i dusza nieśmiertelna. Ludzie niewierzący ale ograniczeni w usłyszeniu własnego sienią a także leniwi aby szukać Boga, czytać znaki jego obecności a także sięgnąć po Biblię ci ludzie uważają że istnieja na wskutek przypadku o ich życie tak właściwie jest bezsesem bo nie ma celu same w sobie. Ludzie którzy uważają się za wykształconych a którzy nie wierzą w Boga to ci którzy mają problem z rzeczywistością i próbując ją sobie wytłumaczyć dochodzą często do takich absurdalnych wniosków jak pan Cox. Chciałbym dodać że ten człowiek przekonany o swoich racjach ma lewackie poglądy i absolutnie wierzy w globalne ocieplenie spowodowane przez działalność człowieka.

Portret użytkownika Arya

nie wierzą w Boga

nie wierzą w Boga

Paradoksalne jest to, że jeśli wierzysz w Boga, to mu uwłaczasz. Jest tak dlatego, bo wiara to uznanie za prawdę czegoś, co tą prawdą może być, ale wcale nie musi. Wiara w Boga oznacza więc, że może on istnieć, ale wcale nie musi. Dlatego najrozsądniejszym podejściem wydaje się być agnostycyzm, bo ani nie przeczy istnieniu Boga, ani twierdzi, że on istnieje- jest po prostu neutralny.

Często to ludzie wierzący w Boga mają problem z rzeczywistością, bo zaślepieni swoją wiarą, nie widzą tego co się wokół nich dzieje, a także zdarza się, że dopuszczają się bardzo złych rzeczy. 

Wracając do Boga, to z merytorycznego punktu widzenia nie da się udowodnić jego istnienia jak i nieistnienia. Podobnie jest z czajniczkiem Russela- polecam się zapoznać z tym linkiem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czajniczek_Russella

 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika prorocznia

Teoria! Teorie sa piękne bo

Teoria! Teorie sa piękne bo zmuszają do myslenia. Przypominam, że Darwin też miał teorię mimo iż nie jest potwierdzona po dziś dzień, część ludzi łyknęla ją i własnie popija winem z zamrożonych francuskich winogron...

Portret użytkownika janekggww

Ty nie rozumiesz tej

Ty nie rozumiesz tej koncepcji co nie? W grze komputerowej jak Twoja postać uderzy w ścianę to nie przechodzi przez nią tylko się od niej odbija, bo w tym miejscu jest zaprogramowana INFORMACJA o ścianie, rzędy danych tworzą obraz 2d na płaskiej matrycy, który jest symulowany dla postaci jako 3d. Więc będąc hologramem w TEJ koncepcji (a nie jakimś pseudo obrazem wyświetlanym z laserków) masz zaprogramowane ciało, jego granice, zaprogramowane interakcje z otoczeniem i np wspomnianym przez Ciebie gwoździem w du*ie. Ale lepiej pisać ignoranckie komentarze nie zagłębiając sie w temat.

Strony

Skomentuj