Znaleziono organizmy, które mogą się żywić tylko wirusami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z University of Nebraska-Lincoln opisali rodzaj mikroorganizmu, który może przetrwać tylko na diecie wirusów. Są to Halteria, mikroskopijne orzęski zamieszkujące zbiorniki słodkowodne na całym świecie. Niezwykłę badanie opublikowano w periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

Wiadomo, że chlorowirusy występują w dużych ilościach w zbiornikach wodnych. Wnikają w mikroskopijne zielenice i przyczyniają się do ich śmierci. Zainfekowane algi eksplodują, uwalniając do środowiska węgiel i inne pierwiastki. Węgiel ten następnie staje się pokarmem dla innych mikroorganizmów.

 

Nowe badanie wykazało, że niektóre orzęski są w stanie same wchłaniać wirusy. Naukowcy pobrali próbki wody ze stawu, wyizolowali szereg drobnoustrojów i dodali chlorowirusy. Kilka dni później populacja orzęsków halteria w próbkach wzrosła około 15-krotnie. Liczba wirusów w tym samym okresie spadła 100-krotnie.

 

Naukowcy zauważyli, że w próbkach nie znaleziono innych źródeł pożywienia dla halterii niż wirusy. Jednak orzęski nie tylko przetrwały, ale kwitły i rozmnażały się. W próbach kontrolnych bez wirusów populacja halterii nie rosła.

 

Autorzy badania obliczyli, że w małym stawie orzęski mogą wchłonąć do 10 bilionów wirusów dziennie. Jeśli dzieje się to na skalę, o której naukowcy myślą, że może się to dziać, ich zdaniem powinno to całkowicie zmienić nasze spojrzenie na globalny obieg węgla!!!

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika b@ron

to już wiem co im chodzi po

to już wiem co im chodzi po głowie... chcą ludzi leczyć orzęskami... ale wygląda na to, że orzęski to żarłoki i niech zbadają czy wirusów nie wpyerdolą razem z zakażonym człowiekiem... byłaby wtopa...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj