Znaleziono obraz nagiej Mona Lisy

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Badacze z Muzeum w Luwrze uważają, że Leonardo da Vinci lub któryś z jego uczniów mógł stworzyć obraz nagiej kobiety, nazwany Kąpiel Mony. Szkic wykonany węglem jest obecnie przechowywany w kolekcji Musée Condé od 1862 roku.

 

Rysunek jest oryginałem, a zdaniem naukowców może on reprezentować pierwotny kontur, na którego podstawie powstał pełen obraz. Badacze sztuki uważają, że cechy kobiety ze szkicu są bardzo podobne do słynnej Mona Lisy. Ponadto rysunek pochodzi z XV-XVI wieku, gdy żył Leonardo da Vinci.

Zdaniem ekspertów, wiele wskazuje na to, że szkic stworzył sam Leonardo da Vinci. Jednak głębsza analiza ujawniła także pewne sprzeczności – kreski w pobliżu głowy kobiety zostały wykonane prawą ręką, natomiast da Vinci był leworęczny. Ostateczne ustalenie autora szkicu ma zająć około dwa lata badań.  

 

Powszechnie znany obraz olejny, Mona Lisa, jest dziełem od zawsze wzbudzającym kontrowersje ze względu na uśmiech portretowanej kobiety. Ustalono już, że patrząc na oczy kobiety widzi się ją uśmiechniętą, a gdy zwraca się uwagę jedynie na jej usta, uśmiech znika.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj