Znaleziono nowy sposób zachowania młodości

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley, ujawniają nowy sposób walki z efektami starzenia się. Zespół wykazał, że rozcieńczenie osocza krwi może mieć silny efekt odmładzający na tkanki i narządy poprzez zmniejszenie stężenia szkodliwych białek, których ilość zwykle zwiększa się wraz z wiekiem. Co prawda, eksperyment został przeprowadzony na myszach, ale kto wie, czy podobne efekty będzie można uzyskać wśród ludzi?

 

Badanie zostało oparte o eksperymenty, które zostały przeprowadzone 15 lat temu. Irina i Michael Conboy odkryli wtedy, że łączenie starych i młodych myszy, aby ich organizmy dzieliły ze sobą krew i narządy, może odwracać niektóre efekty starzenia się u starszych gryzoni. Zapoczątkowało to liczne badania nad białkami i cząsteczkami, które mogą znajdować się we krwi młodych myszy.

 

Teraz, ten sam zespół przeprowadził eksperyment, który również skupia się na usuwaniu efektów starzenia się, lecz tym razem zastosowano inną metodę. Zamiast przetaczać młodą krew do organizmów starszych myszy, postanowiono sprawdzić, czy równie korzystne efekty można uzyskać poprzez oczyszczenie starej krwi ze szkodliwych białek i cząsteczek.

Naukowcy „wymienili” część krwi u starszych myszy na roztwór, złożony z podstawowych składników płynu fizjologicznego i albuminy surowiczej. Okazało się, że efekty odmładzania mózgu, wątroby i mięśni były takie same lub nawet mocniejsze niż w pierwszym eksperymencie, który przeprowadzono w 2005 roku. Co więcej, ten sam zabieg wykonany na młodych myszach nie miał żadnego negatywnego wpływu na ich zdrowie.

 

Po wymianie krwi zaobserwowano niższe stężenie szkodliwych białek prozapalnych, co sprzyja rozwojowi korzystnych białek, między innymi tych, które wspomagają unaczynienie. Naukowcy planują przeprowadzić badania kliniczne, aby zbadać korzystne efekty rozcieńczania osocza krwi na osobach starszych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maryjan_66

Najlepszym sposobem

Najlepszym sposobem zachowania młodości jest odrodzenie się w nowym ciele. Aby jednak odrodzić się w takim, dobrze jest stworzyć otoczenie które niejako 'zaprosi' duszę do odrodzenia się w takim ciele, takim środowisku jakim byśmy chcieli.

Jaką przestrzeń zbudujesz w tym żywocie będzie zapraszała Cię w przyszłym. I nie chodzi tu o materię czy bogato wybudowany dom, bo co będzie po tym wszystkim za lat.. niewiadomo ile?

 

Skomentuj