Znaleziono niebezpieczne źródło rtęci na Ziemi. Naukowcy biją na alarm

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W południowo-zachodniej części Grenlandii zostały odkryte niebezpieczne lodowce. Przy topnieniu uwalniają duże ilości rtęci. Międzynarodowa grupa naukowców odkryła, że ilość toksycznego metalu w stopionej wodzie jest dziesięciokrotnie większa niż jest to normalnie dopuszczalne.

 

Rtęć jest metalem naturalnym i często może być uwalniana podczas topnienia lodowców, ale nie w tak dużych ilościach. Duże stężenie toksycznego metalu jest niebezpieczne nie tylko ze względu na jego opary. Rtęć może dostać się do organizmów ryb, które są konsumowane przez okolicznych mieszkańców. Wśród lodowców żyje miejscowa ludność plemienna. Może to spowodować masowe zatrucie.

 

John Hawkins, naukowiec z University of Florida, zbadał to zjawisko bardziej szczegółowo. Wraz z kolegami przeprowadził analizy stopionej wody z niebezpiecznych lodowców. Skład wody roztopowej nie różni się od tego, który płynie w silnie zanieczyszczonych rzekach. Jedyna różnica polega na tym, że rtęć dostała się do rzek Grenlandii nie z powodu działalności człowieka.

 

Naukowcy powiedzieli, że woda wpływa do fiordów w dole rzeki. Region, w którym zbierana jest niebezpieczna toksyna, może eksportować ponad 40 ton tej substancji rocznie. Jest to jeden z najbardziej naturalnie zanieczyszczonych rtęcią regionów na świecie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika S

"Znaleziono niebezpieczne

"Znaleziono niebezpieczne źródło rtęci na Ziemi ... " a ja myślałem, że to ta rtęć w szczepionkach. Ale jednak nie, jednak nadal rtęć to bardzo toksyczna substancja, no chyba że ci ją wstrzykują. To wtedy nie. Wink

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Lodowce powstają na skutek

Lodowce powstają na skutek opadów atmosferycznych. Zajebiście ciekawe skąd w lodowcu wzięła się rtęć... Czyżby w przeszłości spadł deszczyk z rtęcią? Gady coraz bardziej panikują bo pod tymi stopionymi lodami pogrzebana jest prawdziwa historia.

Portret użytkownika Quark

Czyli sugerujesz , że to

Czyli sugerujesz , że to "ściema" i powinniśmy je sami roztopić , żeby się dobrać do tych skarbów pod nimi ? Nikt nie twierdzi , że lód w lodowcu jest rtęcią "nasączony" , mówi się o tym że topniejący lodowiec wymywa rtęć (pewnie z jakiegoś złoża) i razem z wodą spływa ona do oceanu . Lodowce mają to do siebie , że są ciężkie i przesuwają się a to powoduje kruszenie skał pod nimi co mogło uwolnić ową rtęć gdzieś skumulowaną. Tu sobie poczytaj , https://pl.wikipedia.org/wiki/Rt%C4%99%C4%87_rodzima 

Portret użytkownika ​euklides

Tallin napisał, że to lodowce

Tallin napisał, że to lodowce uwalniają rtęć, a nie skały pod nimi. Wiadomo, że tallin jest legendarnym farmazonem, więc równie dobrze w lodowcach może być nie rtęć tylko woda, ale nie weryfikujemy wszystkich postów talina i matiza bo byśmy zwariowali.

Portret użytkownika Lommo

Otóż właśnie rtęć do opada na

Otóż właśnie rtęć do opada na dno morza. Rybacy przybrzeżni jak widzalem na Wyspach Owczych łowią takie ryby to się chyba nazywają denne podobne do flądry. Nie wiem ile teraz ale za moich czasów to były po 10 zł /kg. Więc towar sprzedawał się w tempie ekspresowym i nawet na przerwie o 11 to już rybki były wykupione. Na Wyspach Owczych dno morza jest zatrute ponad 100 letnią działalnością europejskiego przemysłu. Ludzie oczywiście wiedzą żeby tych rybek za dużo nie wcinać. No ale cena robi swoje. Faktycznie widziałem nieco osób do dotkniętych jakby jakimś większym zatruciem. Takie nieskoordynowane ruchy, twarze koloru blado zielonego, tiki mięśni twarzy.

Strony

Skomentuj