Znaleziono najstarsze skamieliny zielonych wodorostów. Mają miliard lat

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Paleontolodzy z Uniwersytetu Politechnicznego w Wirginii (Virginia Tech, USA) odkryli w Chinach mikroskopijne skamieliny zielonych alg sprzed miliarda lat. Glony można powiązać z przodkami najwcześniejszych roślin lądowych i drzew, które pojawiły się 450 milionów lat temu – informują służby prasowe Virginia Tech. Naukowcy opisali znalezisko w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution.

 

Mikroskopijne glony Proterocladus antiquus są ledwo widoczne gołym okiem. Ich długość nie przekracza dwóch milimetrów. Naukowcy dodali do skamieniałości olej mineralny, aby je rozpoznać, co stworzyło kontrast. Glony zostały „uwięzione” w kamieniu znalezionym w pobliżu miasta Dalian w prowincji Liaoning w północnych Chinach. Wcześniej z najstarsze uważano glony znalezione w kamieniu sprzed około 800 milionów lat.

 

„Te nowe skamieliny sugerują, że zielone glony były ważnymi graczami w oceanie na długo zanim ich potomkowie roślin lądowych przenieśli się i przejęli kontrolę nad lądem” - powiedział profesor Shuhai Xiao, kierownik badań. Cała biosfera jest silnie zależna od roślin i glonów ze względu na pożywienie i tlen, ale rośliny lądowe rozwinęły się zaledwie około 450 milionów lat temu.

 

Autorzy pracy utrzymuję hipotezę, że rośliny lądowe, tj. drzewa, zioła, rośliny spożywcze, krzewy, powstały z zielonych alg, które były roślinami wodnymi. Po milionach lat „wyłoniły się” z wody i zaczęły przystosowywać się do życia na lądzie oraz prosperować w nowym środowisku naturalnym. Skamieliny znalezione w Chinach można kojarzyć z przodkami wszystkich współczesnych roślin lądowych, które widzimy dzisiaj.

 

„Istnieje kilka współczesnych zielonych alg, które są bardzo podobne do skamielin, które znaleźliśmy” - powiedział Xiao. Przytoczył przykład glonów, które pod względem kształtu i wielkości są bardzo podobne do znalezionych w starożytnych skamielinach.

 

Jednak kwestia pochodzenia zielonych roślin pozostaje kontrowersyjna. Niektórzy naukowcy głoszą inną hipotezę. Wierzą, że rośliny zielone pojawiły się w rzekach i jeziorach, a następnie opanowały oceany i lądy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj