Znaleziono mutację genetyczną, która przedłuża życie o 23%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Bakterie żyjące w kominach hydrotermalnych na dnie oceanów fascynują naukowców swoją zdolnością do przetrwania w najtrudniejszych warunkach, na przykład przy braku tlenu lub w temperaturach przekraczających 100°C. Okazuje się, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest mutacja genetyczna, która umożliwia tym mikroorganizmom bezbłędną syntezę białek. Poprzez obdarzenie tej samej mutacji muszkami owocowymi, glistami i drożdżami, naukowcy zauważyli, że żywotność tych organizmów znacznie się wydłużyła.

Autorzy badania na temat ekstremofili - jak nazywa się te bakterie - sugerują, że znaleźli nieznany wcześniej czynnik odpowiedzialny za starzenie się organizmów. Odkrycie to może zostać wykorzystane do stworzenia nowych leków, które przedłużają życie i zapewniają zdrowe starzenie się.

 

Wcześniejsze badania nad starzeniem się koncentrowały się na negatywnym wpływie mutacji nagromadzonych w genach na zdrowie. Przypomnijmy, że geny kodowały „instrukcje” do produkcji ważnych cząsteczek, w tym białka. Nowa praca z kolei bada błędy, które pojawiają się na etapie syntezy białek. Błędy te prowadzą do powstania nieprawidłowych struktur białkowych. Dobrze znanym przykładem tej „niewłaściwej” syntezy są blaszki amyloidowe, które uważa się za główną przyczynę chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

 

Białko jest syntetyzowane z aminokwasów, a kluczową „maszyną” w tym procesie są rybosomy, które są częścią wszystkich żywych komórek. Rybosom syntetyzuje białko, poruszając się wzdłuż cząsteczki informacyjnego RNA, która niesie informacje o tym, jak białko ma się poskładać. Kiedy do procesu tego „drukowania” wkrada się błąd, to samo „wadliwe” białko może zostać wytworzone na wyjściu. Komórki wiedzą, jak znaleźć takie białka i pozbyć się ich, zanim zaszkodzą organizmowi, ale z wiekiem ich czujność nieuchronnie słabnie, co znajduje odzwierciedlenie w rozwoju wszelkiego rodzaju chorób.

 

Korzystając z technologii CRISPR, naukowcy wprowadzili odkrytą mutację do DNA drożdży Schizosaccharomyces pombe, nicieni Caenorhabditis elegans i muszek owocowych Drosophila. W rezultacie zmutowane organizmy mają znacznie mniej „wadliwych” białek i stały się bardziej odporne na wysokie temperatury. Ale co najważniejsze, żywotność wszystkich tych różnych organizmów wzrosła o 9-23%. Mutanty wyglądały też znacznie zdrowiej niż ich normalne odpowiedniki: genetycznie zmodyfikowane muchy pełzały znacznie aktywniej, a robaki wydawały więcej potomstwa.

 

Jednak nowa mutacja, ze wszystkimi jej zaletami, spowolniła również wzrost zmodyfikowanych organizmów. W naturze szybko postawiłoby je na krawędzi wymarcia, ponieważ zostałyby wyparte przez większych rywali. Naukowcy zauważają, że gdyby ta mutacja była korzystna dla wszystkich żywych organizmów, występowałaby również u innych stworzeń. Być może ta przewaga genetyczna jest korzystna tylko w ekstremalnych warunkach, do których przystosowały się te jednokomórkowe organizmy.

 

Nowe badanie na temat właściwości ekstremofilów zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Cell Metabolism.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Oppo

Posłuchaj Admin: tu nie

Posłuchaj Admin: tu nie chodzi o żadną czujność rybosomów. Rybosom to nie ułan na widecie.

Tu chodzi o niedobory metali (enzymy są metalozależne) w komórkach. Gdy rybosom nie ma pod dostatkiem odpowiedniego składnika, ale ma jakiś jego pseudosubstytut (np metal wypierający), to buduje białko w oparciu o ten substytut. Takie białko ma wadliwą budowę przestrzenną (inne potencjały elektryczne). Tyko tyle.

Np tarczyca tak rozwalana jest fluorem, który wypiera jod, itp

Portret użytkownika pangolin

no ale jeśli jesteśmy tu za

no ale jeśli jesteśmy tu za karę, a jeśli życie jest śmiertelną chorobą przenoszoną drogą płciową, jeżeli to jest planeta więzienie do pozyskiwania energi w postaci luszu z cierpienia i innych silnych emocji celowo wzbudzanych w ludzkiej trzodzie. pytania bez odpowiedzi 

poza tym pycha chodzi przed upadkiem i tylko się uczonym wydaje że wiedzą po co są te geny ale kiedyś boleśnie zostaną pouczeni i będą pouczonymi z otwartą buzią ćwierć inteligentami żyjącymi jak ekstremofile szmat czasu próżno wypatrując kresu. 

 

Skomentuj