Znaleziono białko odpowiedzialne za „samobójstwo” komórek ciała

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z National University of Singapore odkryli MOAP-1, białko, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu autofagii, czyli „samożerności” komórek, które pomaga organizmowi zachować energię i pozbyć się zbędnych składników podczas postu.

 

Naukowcy z Singapuru przyjrzeli się, jak zachodzi ostatni etap procesu autofagii, w którym dwie organelle błonowe zwane autofagosomami łączą się z lizosomami, aby aktywować ich trawienie. Jednocześnie w strawionych autofagosomach znajdują się organelle i substancje, których organizm musi się pozbyć.

 

Specjaliści odkryli, że białko MOAP-1 oddziałuje z innym ważnym białkiem autofagii - LC3. Jest częścią błon autofagosomów. Oznacza to, że interakcja MOAP-1 i LC3 jest niezbędna do pomyślnego umieszczenia „zużytych” organelli wewnątrz autofagosomów, tak aby później ten materiał odpadowy mógł zostać strawiony przez organizm.

 

Ten wzorzec doprowadził naukowców do interesującego pomysłu. Mianowicie, jeśli ilość MOAP-1 zostanie sztucznie zwiększona, funkcja autofagii wzrośnie, a to z kolei pomoże organizmowi szybko pozbyć się zbędnych i toksycznych składników, na przykład odpadów białkowych, które prowadzą do śmierci neuronów w wielu chorobach neurodegeneracyjnych.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że MOAP-1, który wspiera ważną funkcję automatycznej śmierci komórek organizmu, ma wiele do powiedzenia na temat chorób takich jak demencja czy rak. Wszakże zdolność organizmu do „samooczyszczenia” w tych chorobach jest niezwykle ważna.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Bezwiednie zjadamy co

Bezwiednie zjadamy co codziennie np. poprzez używanie pokrytych teflonem patelni , mycie zębów szczoteczką "plastikową" , korzystanie z pożywienia pakowanego w tworzywa sztuczne itd. Czyli nic się na to nie poradzi , póki całkowicie nie zrezygnujemy z tych materiałów a na to się nie zanosi . Ale biorąc pod uwagę , że są to głównie węglowodory czyli "tłuszcze" to nie powinny robić nam problemów. Trzeba by najpierw przekonać jakoś biedotę z krajów "trzeciego świata" do nie wyrzucania śmieci do rzek skąd trafiają do oceanów oraz zmusić tempaków do NIE WYRZUCANIA śmieci do lasów i rowów skąd trafiają do wód i gleby ! Długo jeszcze nie zrezygnujemy z transportu kołowego a opony się ścierają i guma w postaci pyłu trafia do środowiska . Wszelkie remonty i naprawy tak domowe jak i pojazdowe uwalniają pył "plastikowy" , który sobie podczas szlifowania czegoś tam swobodnie leci gdzie chce .. Wszyscy też chodzimy ubrani w tkaniny sztuczne (!) - wdychając codziennie pył z nich uwalniany (kurz sporo go zawiera) dlatego trzeba często odkurzać swoje domostwo. Dużo jest jeszcze innych źródeł tego skażenia. Nie ma też sposobu aby usunąć te zanieczyszczenia z gleby czy nawet wody .. bo wodociągi (domowe też) robione są z rur "plastikowych" .

No więc widzisz , że sprawa jest "niemal" beznadziejna ... 

Skomentuj