Znaleziono białko, które pozwoli „wymazywać” i „zastępować” wspomnienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli białko, które może zostać wykorzystane jako marker, do modyfikowania negatywnyc wspomnień. Teoretycznie, można byłoby je zmienić lub całkowicie usunąć. Technologia może okazać się przełomem w leczeniu zespołu stresu pourazowego i różnych psychotraum.

 

Pamięć długotrwałą można podzielić na dwa typy: rzeczywistą i instynktowną. W pierwszym przypadku zapamiętujemy konkretne fakty, nazwiska osób, miejsca i tak dalej. W drugim - emocje związane z pewnymi ludźmi i wydarzeniami. Ludzkie umiejętności i zdolności należą do tego samego typu pamięci. Uważa się, że pamięć instynktowna może zostać zmieniona.

 

W 2004 roku, badanie przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wykazało, że za pomocą leczenia propranololem – nieselektywnym beta-blokerem – można „wymazać” traumatyczne wydarzenie z pamięci. Mechanizm kryjący się za tym procesem pozostawał niejasny, a wyniki były trudne do odtworzenia.

Dopiero niedawno, dzięki pracy ekspertów z University of Cambridge (Wielka Brytania) wykazano, że tak zwane białko trzonu, które działa jak rusztowanie dla receptorów określających siłę połączeń między neuronami, odgrywa ważną rolę w zmianie pamięci u zwierząt, które otrzymały propranolol. Eksperyment weryfikujący te funkcję przeprowadzono na szczurach laboratoryjnych.

Trenowaliśmy szczury, aby skojarzyły kliker z łagodnym elektrycznym wstrząsem stóp, aby stworzyć pamięć strachu, podobną do sposobu, w jaki Pawłow ćwiczył psy ponad sto lat temu. Następnie przypomnieliśmy szczurom o tym wspomnieniu („reaktywowaliśmy pamięć”), wprowadzając sam kliker, a zaraz po tym przypomnieniu wstrzyknęliśmy beta-bloker propranolol. Jednak nie widzieliśmy amnezji, która była wcześniej opisywana w literaturze po tej interwencji. Następnie wykorzystaliśmy obecność białka trzonu, aby ustalić, czy wspomnienia stały się niestabilne i stwierdziliśmy, że tak się nie stało.  

Oznacza to, że białko trzonu może być biomarkerem dla plastycznej pamięci. Nie wiemy jeszcze, czy jest bezpośrednio zaangażowane w degradację pamięci, czy też jest produktem ubocznym głębszej reakcji. Daje nam ono dostęp, klucz do jednych z pierwszych drzwi w zrozumieniu biochemii pamięci.
~
Główny badacz, dr Amy Milton

Jeśli białko jest rozbite, wspomnienia mogą ulec zmianie, jeśli nie, to proplanolol nie zareaguje. Ta cecha wyjaśnia niejednoznaczny wpływ leku na pacjentów. Naukowcy przedstawili wyniki badania na konferencji ECNP w Lizbonie. Mają nadzieję, że ich odkrycia można zastosować również do leczenia ciężko chorych ludzi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Prorocznia

dotykamy tutaj opatentowanej

dotykamy tutaj opatentowanej przez amerykańskie wojsko szczepionki złożonej z przkombinowanej jednostki m-Rna zwanej BOSKIM GENEM. Miano jej używac przeciw muzułmańskim ekstremistom. Czy jej używają teraz? Tego nie wie wie nikt z nas. Tak więc tego typu "wymazywacze pamięci" nie są niczym nowym

Portret użytkownika inzynier magister

nowoczesne ośrodku kasowania

nowoczesne ośrodku kasowania umysłów chrześcijan się pojawią, to pewne, nowoczesność lucyferian zawita pod strzechy !

"Aby doprowadzić do pełnej asymilacji z nowoczesnością i postępem LGBT polskojęzyczną ludność Nowej Generalnej Guberni(Neu Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete LGBT), w każdym domostwie pojawią się, oczywiście w ramach dobrowolnej pionierskości, inteligentne ubikacje, wszystkie płyny ustrojowe, ekskrementy jakie wydalamy, zostaną natychmiast dokładnie przeanalizowane, informacja o naszym zdrowiu, tego co jemy, ale przede wszystkim o naszym DNA, będzie wysłana do Centralnego Komputera kwantowej Sztucznej Inteligencji LGBT.

Jak daleko może sięgnąć ta inwigilacja, może nam podpowiedzieć najnowszy wynalazek uczonych z renomowanej uczelni: smart toilet.Zespół naukowców wywodzących się głównie z Uniwersytetu Stanforda opracował moduł inteligentnej toalety typu proof-of-concept. Został on zaprojektowany do monitorowania zdrowia użytkownika na podstawie moczu i stolca. System montuje się w konwencjonalnej toalecie. Kamera oraz czujniki wykorzystywane są do badania kału użytkownika na podstawie skali Bristol. Jednocześnie czujnik ciśnienia wbudowany w sedes monitoruje czas wypróżnienia. Czujniki i kamera mają pozwolić ujawnić takie stany, jak: przewlekłe zaparcia, drażliwy układ jelit, a nawet raka jelita grubego. Podczas oddawania moczu czujniki i kamera mierzą prędkość, przepływ i czas trwania tej czynności, a paski testowe automatycznie są podawane do strumienia w celu analizy moczu, co pozwala ustalić różne poziomy substancji chemicznych. Dane zostają zintegrowane i wysyłane do tzw. chmury. Poszczególni użytkownicy są identyfikowani za pomocą skanera linii papilarnych wbudowanego w spłuczkę, a także przez anal print (sic!) Kamera w module toalety obrazuje dolną cześć ciała użytkownika, umożliwiając za pomocą algorytmu powiązanie obrazu tejże części z określoną osobą, która będzie korzystała z tego typu urządzenia w innym miejscu. Uczeni, którzy spotkali się z zarzutami, że tak intymne dane będą dostępne w Internecie, przekonują, że to żaden problem, bo przecież tego rodzaju informacje gromadzone od wielu osób mogą zapewnić niespotykany dotąd wgląd w stan zdrowia obywateli. „Toaleta ostatecznie będzie funkcjonować jako codzienna klinika do ciągłego monitorowania odchodów ludzkich, dostarczając dane do modeli zdrowia ludzkiego, możliwe do wykorzystania w celu badań przesiewowych i późniejszej diagnostyki”

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika irfy

Jasne. Wymazanie "złych

Jasne. Wymazanie "złych wspomnień" na podstawie badania na szczurach. W dodatku mocno wybiórczych. Z tekstu wynika, że po wstrzyknięciu białka u zwierząt nie wystąpiła amnezja. Co prawdopodobnie oznacza, że nie utraciły wszystkich wspomnień. Co tak właściwie utraciły, nie wiadomo. Może zdolność do odczuwania strachu? Albo jakieś inne, pożyteczne wspomnienia? Co jest trucizną? Jak wygląda pułapka na szczury?

Z ludźmi byłoby jeszcze weselej. Powiedzmy, że w szkole ktoś miał traumę na matematyce. Czy po podaniu takiej "szczepionki na traumę" nie okaże się, że nieszczęśnik oduczył się liczyć? A może zapomni też, że skacząc z 11 piętra bloku człowiek w nieunikniony sposób rozwala się o beton. Albo o tym, że wsadzając druty do kontaktu obrywa się prądem. Jestem oczywiście przekonany, że takie tworzenie "zombi", bez wspomnień i lęków z dziką rozkoszą powitają wszelkiej maści "armie" i wojskowi, ale poza tym nie widzę pożytecznego zastosowania.

Portret użytkownika inzynier magister

jak zrobią obozy

jak zrobią obozy koncentracyjne dla anty enwuowców i anty szczepionkowców będą wymazywać pamięć nieszczęnikom ! ci z wymazaną pamięcią będą mogli przystąpoić do nowej religii zielonego ładu lucyferian któremu już teraz przewodniczy antypapież bergolio pentagrus !

40 miast na całym świecie łączyło się z Asyżem, gdzie odbył się kolejny etap spotkania z cyklu „Ekonomia Franciszka”. Obecni tam młodzi przedsiębiorcy i ekonomiści przerzucali się pomysłami na rozwiązanie problemów biedy, nierówności gospodarczych i zagrożenia ekologicznego. Za rączkę prowadzili ich jednak, odpowiadający za cały bałagan, beneficjenci obecnego systemu.

Po imprezie z Pachamamą w Ogrodach Watykańskich czy konferencjach o medycynie i duchowości dzisiaj już chyba nikogo nie dziwi, że wydarzenie odbywające się pod patronatem Watykanu może nie rozpoczynać się od znaku krzyża. Również i tegoroczne „The Economy of Francesco Global Event 2021” w Asyżu, zamiast w imię Jezusa Chrystusa, rozpoczęło się od zdumiewającego „nabożeństwa” przedstawiającego wizję raju, gdzie nie uraczyłbyś słowa „Bóg”, „Zbawienie” czy „Życie wieczne”, ale bliżej nieokreślony „sen snów” będący inwokacją do „najwyższej biedy”, którą należy kochać…na równi z biednymi.

„Dopiero kiedy nie będziemy posiadali niczego, będziemy w stanie latać”, przekonywał lektor – rzucając aluzje do ustroju słusznie minionego. Organizatorzy uznali również, że  nic tak pięknie nie odda katolickiego ducha wydarzenia jak zaśpiewanie na początku piosenki Michaela Jacksona „Earth song”. Następnie łączono się wirtualnie z rozsianymi po całym świecie komórkami organizacji; niezwykle zabawnie brzmiały słowa rozmówców z Londynu przekonujących, że znajdując się zaledwie „10 minut marszu od Banku Anglii” i „15 minut od Giełdy papierów wartościowych”, nadając z „serca światowych finansów” chcą zmienić współczesną ekonomię. Można zapytać kto tu kogo tak naprawdę zmienia, ale o tym później.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj