Znaczny wzrost aktywności sejsmicznej w obrębie Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do zdecydowanego wzrostu aktywności sejsmicznej w obrębie basenu Oceanu Spokojnego. Wstrząsy wystąpiły w okolicy Wyspy Wielkanocnej oraz w pobliżu Wysp Fidżi.

 

Po stosunkowo płytkim trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,1 stopni, do którego doszło w okolicy Wyspy Wielkanocnej - Rapa Nui, władze chilijskie ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Głębokość wstrząsów to jedynie 10 km pod dnem morza.

Uważa się, że trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 6 stopni i na dodatek o niewielkiej głębokości, ma potencjał wytworzenia tsunami. Jednak w tym wypadku na szczęście do niczego takiego nie doszło.

Dużo silniejsze, ale za to znacznie głębsze zjawisko sejsmiczne miało miejsce kilka tysięcy kilometrów dalej, w okolicy Wysp Fidżi. Magnituda wstrząsów osiągnęła aż 7 stopni w skali Richtera, ale głębokość hipocentrum to aż 409 km pod dnem morskim, dlatego wpływ tego trzęsienia na powierzchnię był zdecydowanie mniejszy niż mogłaby na to wskazywać jego magnituda.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj