Znaczna inflacja terenu wokół wulkanu Sakurajima może zwiastować rychłą erupcję

Kategorie: 

Wulkan Sakurajima - źródło: twitter

Wciąż rośnie ryzyko wybuchowej erupcji japońskiego wulkanu Sakurajima zlokalizowanego w okolicy miasta Kagoshima. Eksperci z Japan Meteorological Agency (JMA), ogłosili 4, najwyższy poziom alarmu dla tego wulkanu. Oznacza to, że erupcja jest spodziewana w każdym momencie.

 

Jak wynika z danych dostarczonych za pomocą japońskiego satelity ALOS-2, pomiary radarowe wulkanu Sakurajima wskazują na to, że jego szczyt urósł od stycznia do sierpnia aż o 16 centymetrów. To nieuchronnie wskazuje na możliwość nagłej wybuchowej erupcji.

Inferometryczna mapa wulkanu Sakurajima wskazująca na deformacje w okolicy szczytu - Źródło: JAXA.

Praktycznie codzienne dochodzi do mniejszych okresów aktywności wulkanu Sakurajima, podczas których trwają emisje popiołu i gazów wulkanicznych sięgające do kilkuset metrów w górę.

Wulkan Sakurajima - źródło: twitter

Japońscy eksperci informują też, że widoczna jest wyraźnie wulkaniczna poświata, która jest widoczna bezpośrednio nad kraterem. To zabarwia przestrzeń nad nim na czerwony kolor.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj