Znaczący wzrost aktywności meksykańskiego wulkanu Popocatepetl

Kategorie: 

Źródło: PressTV

Meksykański wulkan Popocatepetl wznowił swoją aktywność, wypluwając kolumnę dymu i popiołu na około 600 metrów od swojego krateru. Erupcja nastąpiła o godzinie 07:27 czasu lokalnego. 

 

Ogromna chmura gazu i popiołu rozprzestrzeniła się następnie na południowy wschód od krateru. Meksykańskie Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom Naturalnym ostrzegło okolicznych mieszkańców, aby trzymali się z daleka od wulkanu Popocatepetl. Wulkan Popocatepetl znany jest z tego, że jest zdolny do dużych wybuchowych erupcji w trakcie, których potrafi ciskać materiałem skalnym na odległość nawet 40 kilometrów. Władze Meksyku nie ukrywają, że obawiają się tego, że żywioł może zagrozić licznym osadom ludzkim, gdyby nie doszło do wybuchowej erupcji.


W ciągu ostatnich 24 godzin zaobserwowano ponad 36 emisji z wulkanu. Popocatepetl ma 5426 metrów wysokości i jest drugim co do wielkości wulkanem w Meksyku i piątym co do wielkości w Ameryce Północnej. Na skutek aktywności tegi żywiołu wielokrotnie zamykany był pobliski port lotniczy Pueblo. Od kilku lat Popocatépetl wykazuje zdecydowanie zwiększoną aktywność. W znanej nam historii, wulkan ten cały czas pozostaje aktywny.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj