Zmniejszenie aktywności cyklonów na Oceanie Indyjskim zaskoczyło alarmistów klimatycznych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W ostatnich dekadach wyraźnie zanotowano spadek liczby cyklonów na Oceanie Indyjskim, co stanowi dla środowiska naukowego i lokalnej ludności powód do niepokoju. Wspólne badania zespołów naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Indii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich wykazały, że w latach 1981-2010 liczba tych zjawisk meteorologicznych spadła aż o 43% w stosunku do lat 1951-1980. Wyniki te zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications.

 

Analizując przyczyny tak drastycznego spadku, badacze wskazują na osłabienie długotrwałych wahań temperatury. W ciągu kilku dziesięcioleci dochodzi do regularnych zmian temperatury, przeplatających się fazami chłodniejszymi i cieplejszymi, które cyklicznie pojawiają się co 20-30 lat. Te zmienne fluktuacje temperatury mają kluczowe znaczenie dla powstawania wirów atmosferycznych, będących jednym z głównych czynników wpływających na formowanie się cyklonów. Naukowcy zauważają, że osłabienie tych wahań jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za spadek liczby cyklonów w badanym regionie.

 

Jednakże, chociaż obecna sytuacja może wydawać się stabilniejsza, zespół badawczy podkreśla potencjalne zagrożenia w najbliższej przyszłości. Współczesne zjawisko globalnego ocieplenia i związane z nim zmiany klimatyczne mogą powodować pojawianie się cyklonów tropikalnych w rejonach Oceanu Indyjskiego blisko równika. Tradycyjnie te obszary były mniej podatne na takie zjawiska w porównaniu z innymi regionami oceanu. To zwraca uwagę na nieprzewidywalność i skomplikowaną naturę zmian klimatycznych oraz ich wpływ na zjawiska atmosferyczne.

 

Dla mieszkańców regionu odkrycia te mają kluczowe znaczenie. Wiedza o potencjalnie niszczycielskich burzach może pozwolić lokalnym społecznościom na odpowiednie przygotowanie się i podjęcie działań prewencyjnych. Badacze wyrażają nadzieję, że ich prace przyczynią się do zwiększenia świadomości i podniesienia poziomu gotowości w przypadku ewentualnych zagrożeń związanych z cyklonami.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

POŻAR LAHAINY. CAŁOPALNA

POŻAR LAHAINY. CAŁOPALNA OFIARA.

Opis filmu:

Pożar Lahainy, dawnej stolicy Królestwa Hawajów, jest wydarzeniem wielowątkowym i wielce rozwojowym. Władze USA usiłują zaciemnić wszelką wiedzę o kulisach tej tragedii i są w tym dość skuteczne. Zanim łżemedia odwrócą naszą uwagę relacją z kolejnej wojny czy katastrofy, przeanalizujmy ewentualne motywy sprawców. Grabież ziemi , instalacja Zielonego Ładu na wyspie, zdławienie autonomii Hawajczyków czy ofiara całopalna z mieszkańców?

Hmm, Lahaina..., Lach...??? Czy nie jest to pierwotna nazwa niejakiej Lechii? Czy nie jest to źródłosłów starej nazwy Polski?

Wikipedia:

Lahaina – jednostka osadnicza w Stanach Zjednoczonych, w hrabstwie Maui

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Przypadkiem znalazłaś ,

Przypadkiem znalazłaś , przypadkiem to i tamto jak już wiele razy i tak w kółko przypadkiem propaganda kacpaska poleninowska czyli poszydowska. Przypadkiem to cię spłodzili i tak przypadowość jest twoją domeną.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Kopiesz grubę pod swoje - a

Kopiesz grubę pod swoje - a nasze jest proste i piękne - legenda , przekaz Lech , Czech i Rus . A ty to jesteś po tych komiertach leninowskich więc komplikujesz co się da aby wyszło , że poleninowskie jest dobre - otóż nie , poleninowskie to kurewstwo do potęgi entej.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj