Żmija nieznana nauce znaleziona w chińskim parku narodowym

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy przeprowadzili badania w Narodowym Rezerwacie Przyrody Jiuzhaigou w prowincji Syczuan (Chiny). Powierzchnia rezerwatu to 651 kilometrów kwadratowych.

 

Jakiś czas temu w regionie nawiedziło trzęsienie ziemi, a eksperci starali się dowiedzieć, czy kataklizm miał wpływ na naturalną różnorodność. Podczas wyprawy zebrali kilka okazów Gloydius - trujących żmij występujących tylko w Azji. Jednak analizy morfologiczne i filogenetyczne wykazały, że schwytane węże należą do gatunku nowego dla nauki dlatego nadano mu nazwę Gloydius lateralis.

 

Gatunek jest blisko spokrewniony z innym niedawno opisanym wężem z Syczuanu, G. swild, ale ma większe oczy i ciągły brązowy pasek po obu stronach ciała. Wąż żywi się małymi ssakami, takimi jak myszy, i jest aktywny w gorące i suche słoneczne dni.

 

Odkrycie G. lateralis zapewnia nowy wgląd w różnorodność i wzorce rozmieszczenia żmij azjatyckich. Naukowcy ostrzegają, że żmija jest trująca i może być niebezpieczna dla ludzi. Gady często spędzają czas w trawie lub krzakach wzdłuż poboczy dróg, gdzie łatwo się na nie natknąć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj