Zmieniające się wzorce prądów strumieniowych spowodowały rekordowe topnienie lodu w Arktyce

Kategorie: 

Źródło: hollowplanet.blogspot.com

Jak podaje portal internetowy LiveScience nawiązujący do badań opublikowanych w czasopiśmie Geophysical Research Letters, to zmieniające się modele wiatru na półkuli północnej były jednym z głównych powodów tego, że powierzchnia lodu morskiego w Arktyce latem t2012 osiągnęła rekordowo niskie wartości.

 

W sierpniu tego roku, według Narodowego Centrum Danych NSIDC w USA, obszar arktycznego lodu morskiego w rekordowym momencie spadł poniżej dolnej wartości zarejestrowanej w 2007, osiągając 4,1 milionów kilometrów kwadratowych najniższy poziom, od 1979, kiedy rozpoczęto regularne pomiary satelitarne powierzchni lodu.

"Badania pokazują zmiany schematu obiegu powietrza i wzorców wiatrowych nad Arktyką w ciągu ostatnich sześciu lat. Z pomocą modeli fizycznych, obliczono, że istnieje bezpośredni związek między tym zjawiskiem i rekordową utratą lodu morskiego w Arktyce, a także nagłym topnieniem lodowców na Grenlandii. Do tego dochodzi niezwykła pogoda w Ameryce Północnej i Europie "- powiedział autor badań, pracownik National Oceanic and Atmospheric Badania USA (NOAA) James Overland.

Naukowcy pod kierunkiem Overlanda dokonywali analiz pomiarów siły i kierunku wiatru nad Arktyką w pierwszej połowie z lat 1981-2010 a w drugiej z lat 2007-2012. Okazało się, że aż do 2007 wiatr o tej porze roku, wiał głównie z zachodu na wschód, przecinając Ocean Arktyczny. Jednak od 2008 roku, dominować zaczął drugi strumień powietrza pochodzący z południa. Przynosi on więcej ciepłego powietrza, co powoduje, że lód topi się szybciej i na większym obszarze.

 

Zdaniem ekspertów, takie innowacje w systemie cyrkulacji atmosferycznej nad regionami polarnymi są spowodowane zmianami w rozkładzie ciśnienia atmosferycznego nad Północnym Atlantykiem. To, dlaczego tak się stało nie jest jeszcze jasne dla naukowców.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj