Zmiany tektoniczne ziemi przyspieszają.

Kategorie: 

źródło: http://www.earth-issues.com

Od grudnia 2010 dochodzi do wielu niepokojących wydarzeń geologicznych na terenie płyt tektonicznych w Azji. Przykładem są doświadczające podtopień i zapadnięć drogi Trans-Sumatra, Trans-Kalimantan ( Borneo) oraz  Trans-Sulawesi. Niektóre części górskiego rejonu Bukit Barisan na Sumatrze zapadają się. Niektóre domy zostały wchłonięte w piętnasto metrowe zapadliska.

 

Zapadnięcia podtopienia nasilają się w ciągu ostatnich kilku lat ale w Azji zjawisko to przybiera zdumiewające rozmiary. Obserwuje się znacznnie częstsze zdarzenia tego typu począwszy od grudnia 2010. Wiele z nich miało miejsce na terenie Indonezji czyli w regionie wyjątkowo aktywnym sejsmicznie. Wiele zapadlisk miało miejsce z powodu jakichś ruchów skorupy ziemskiej. Podtopienia obszarów brzegowych oscyluja między 10cm a 50m.

 

Niedawno dodany film nagrany z pokładu samolotu przelatującego nad Indonezją datowany na 11 stycznia pokazuje spore obszary wybrzeża zalane ze strony Oceanu Indyjskiego. Jest to bardzo tajemnicze wideo ponieważ powodzie od strony Oceanu zdarzają się raczej w wyniku tsunami. Tak statyczny proces zatapiania lini brzegowej prawdopodobnie ma inne pochodzenie niż gwałtowne trzęsienie ziemi mogące spowodowac tsunami. Wszystko wskazuje więc na to, że dochodzi do wzrostu niestabilności płyt tektonicznych i ich powolnego opadania co może skutkowac w najbliższej przyszłości kolejnym wielkim trzęsieniem ziemi gdyż skumulowana energia kinetyczna będzie prędzej czy później musiała ujść w formie rozprężenia płyt.Bardzo możliwe, że następne zagrożone regiony znajdują się w okolicy Południowej i Centralnej Ameryki gdyż sa ewidentne powiązania geologiczne płyt tektonicznych azjatyckich i amerykańskich. Ostatnia wzmożona aktywność sejsmiczna w Chile może być potwierdzeniem tej teorii.

sinking of Indonesia

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj