Zmiany kwasowości oceanów zabijają rafy koralowe

Kategorie: 

Rafa koralowa

Nowe dowody naukowe sugerują, że z wulkanicznych szczelin podmorskich wyciekają gazy i minerały powodujące umieranie raf koralowych. To sugeruje ponurą przyszłość dla raf, które znajdują się najbogatszych ekosystemach morskich. Naturalny dwutlenek węgla (CO2), który sączy się z dna oceanu w okolicy Papui Nowej Gwinei dał naukowcom podgląd na to jak rafy koralowe mogą wyglądać za 100 lat.

 

Dwutlenek węgla z pomorskich wycieków czyni wody wokół nich bardziej kwaśne. Badania wykazały, że zmniejszenie różnorodności i złożoności raf jest związane z pH wody, które spadło z 8,1 do 7,8, co wskazuje na większą kwasowość. Przy wartości poniżej 7,7, rozwój rafy zanikł całkowicie. Eksperci szacują, że zmiany klimatu i kwasowości oceanów na całym świecie zmienią się do końca tego wieku w podobny sposób głównie z powodu emisji CO2.

 

Ostatnie raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przewidują, że wzrost stężenia CO2 na całym świecie spowoduje zmniejszenie pH oceanu z obecnego poziomu 8,1 do 7,8. Autorzy nowego badania, piszą w "Nature” , że efekt spadku pH poniżej 7,8 byłby katastrofalny dla koralowców.

 

Chris Langdon, z University of Miami w USA, który prowadził badania raf i wpływu na nie tych wycieków powiedział, że rafy z okolicy Papui Nowej Gwinei są doskonałą analogią do tego jak rafy koralowe mogą wyglądać za 100 lat, jeśli warunki zakwaszenia oceanów będą postępować.

''Wycieki są dobrym polem do tworzenia symulacji wpływu wytworzonego przez człowieka CO2 na rafy koralowe. Pozwalają one zobaczyć końcowy wynik złożonych interakcji między gatunkami, w warunkach zwiększenia zakwaszenia oceanu.''

Gdy wzrosła kwasowość bliżej rafy pokrycie pozostało niezmienna, ale ekosystem zmienił się drastycznie.  Zamiast tworzyć bogato zróżnicowane środowisko stał się zdominowany przez skamieniałe korale.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ooschie

"wytworzonego przez człowieka

"wytworzonego przez człowieka CO2" ???
Globalne ocieplenie to klamstwo dla pieniedzy(patrz np. drogie filtry co2 obowiazkowe w samochodach) badania archeologiczne wskazuja ze zycie nie mialo najmniejszego problemu z poradzeniem sobie z CO2 w dalekiej przeszlosci a czlowiek nie ma szans w produkcji szkodliwych gazow z wulkanami na ziemi i milionami wulkanow na dnach oceanow. Na poczatku tego artykulu zaczyna sie o naturalnej emisji dwutlenku wegla, a cytat a Pan Chris Langdon, oczywiscie z USA sugeruje ze to wina czlowieka, to sie nie trzyma kupy tak jak wiele innych kwestii na temat tego jak wielki mamy wplyw na Ziemie, ona sobie poradzi, my nie. Tak jak to bylo z Atlanyda.

Portret użytkownika admin

No to jest tłumaczenie. Pan

No to jest tłumaczenie. Pan naukowiec zgrabnie przechodzi od problemu CO2 generowanego przez podmorskie wulkany do tematu ulubionego przez IPCC. W tle czuje zapach kasy na badania i granty różne. Naukowiec, który prowadziłby badania stojące w sprzeczności z aksjomatem "man-made CO2" nie ma szans na przetrwanie i musi się liczyć z naukową banicją.

Portret użytkownika ooschie

I teraz dochodzi taki

I teraz dochodzi taki problem: Nauka tzw. Glownego Nurtu, pelna grantow i zmuszonych do mowienia nieprawdy naukowcow, jest tlumaczona na wszystkie jezyki we wszystkich krajach, niby tworzac globalny przeplyw informacji, w ktorym odbiorcy czuja sie swietnie doinformowani. Ale gdy przychodzi do poszukiwania literatury, ktora obszernie oferuje inne wyjasnienia- inne, dzialajace modele naukowe ze wszelkich dziedzin nauki, tlumaczen jest niestety jak na lekarstwo. Mam tu na mysli przede wszystkim jezyk angielski, bez ktorego znajomosci tak na prawde bardzo trudno jest zglebiac cala te wiedze.Ekipa  Zmianynaziemi.pl robi tutaj kawal dobrej roboty pelniac w tej kwesti (w moim pojeciu) role 'przedsionka' do, w rzeczywistosci wielkich, pokladow alternatywnej nauki. Nie trzeba jednak szukac zbyt gleboko, zeby zobaczyc, ze znajomosc innych jezykow jest nieodzowna i ten problem dotyczy wszystkich, ktorzy nie mowia w jednym z kilku naczelnych jezykow uzywanych na swiecie mimo, iz ta sytuacja powoli sie zmienia czego ta strona jest dowodem.

Portret użytkownika ooschie

Swiatek naukowy to nie tylko

Swiatek naukowy to nie tylko ekoterrorysci, to wiele hermetycznych dziedzin w ktorych banicja moze byc rownoznaczna z wielkimi utrudnieniami w dalszych wartosciowych badaniach, przykladem jest pan James McCanney, ktory po obublikowaniu swoich teorii na temat funkcjonowania ukladu slonecznego, komet etc zostal pozbawiony dostepu do wszystkich wiekszych obserwatoriow astronomicznych i wyrzekly sie go uniwersytety z ktorych pochodza jego naukowe tytuly. Byla tutaj o nim wzmianka, jest tez traskrypt z wywiadu i krotka recenzja jego ksiazki dostepne po polsku i na tym koniec, to wlasnie jest kwestia tlumaczen..

Skomentuj