Zmiany klimatyczne zmieniły nachylenie osi Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badania potwierdziły, że zmiany klimatyczne i topnienie lodowców powodują przesunięcie osi Ziemi a zarazem jej biegunów. Dane uzyskano z misji satelitarnych NASA.

 

Podobno przesunięcie biegunów zaobserwowano w latach 90 tych ubiegłego wieku. Jak wyjaśniają eksperci, położenie bieguna południowego i północnego nie jest stałe. Położenie osi Ziemi, równowaga planety pod względem masy, zależy od procesów zachodzących na Ziemi. W szczególności rozkład wody na powierzchni jest również czynnikiem wywołującym zmiany.

 

Według innego badania topniejące lodowce redystrybuują wystarczającą ilość wody do takiej zmiany. Zdaniem przedstawicieli Chińskiej Akademii Nauk, szybkie topnienie lodowców w wyniku globalnego ocieplenia było najbardziej prawdopodobną przyczyną zmiany kierunku dryfu polarnego w lata 90-tych.

 

Specjaliści wyjaśniają, że planeta obraca się wokół własnej osi. Jeśli masa Ziemi się przesunie, to w przypadku tej osi jej szczyt się przechyli bo zmieni się dystrybucja masy.

 

Naukowcom udało się ustalić przyczyny dryfu biegunów od 2002 roku. Wykorzystano do tego dane ze wspólnego projektu Niemieckiego Centrum Kosmicznego i NASA do zbadania warunków klimatycznych i grawitacji. Za pomocą satelitów agencje były w stanie zebrać informacje o rozkładzie masy na Ziemi, mierząc nierównomierne zmiany poziomu grawitacji w różnych miejscach.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Ziemia nie ma żadnej osi

Ziemia nie ma żadnej osi (przypisanej do punktów na jej powierzchni). To warstwy skał na których żyjemy - pływają na plastycznym wnętrzu i nie mogą być odniesieniem dla stwierdzenia przesunięcia osi, czy dla zmiany kąta nachylenia osi obrotu.

Portret użytkownika Jomsborg

Za ten artykuł należy się

Za ten artykuł należy się autorowi wielka, murzyńska pała i druga, jeszcze większa, z geografii.

Istnieją bieguny geograficzne i magnetyczne. Geograficzne wszyscy znamy i można sobie je zwiedzić. To odpowiednio 90°N lub S. Magnetyczne są dynamiczne, nie pokrywają się z geograficznymi i to one obecnie zmieniają położenie, a w artykule brak dopracowania, o jaki biegun chodzi. Tłuki pomyślą, że chodzi o geograficzny, co było widać w 2012.

Zmiana położenia biegunów magnetycznych nie ma żadnego wpływu na zmiany klimatyczne. Jedynie kompas nie będzie już ściśle wskazywał północy. Oś obrotu Ziemi nie ma z tym nic wspólnego. Obecnie w wyniku precesji, zmniejsza się jej nachylenie, co sprzyja zlodowowaceniom. Więc jak, zmiany klimatu powodują odchylenia osi obrotu, czy odwrotnie? Mylenie skutku z przyczyną to już druga pała, ale z logiki.

Jeśli chodzi o zmianę rozkładu masy, to stopienie lodowców niewiele zmieni. Porównajcie sobie masę całej planety z masą wody uwięzionej w lądolodach.

Portret użytkownika Lisek

Przesuwa się od lat 80-tych

Przesuwa się od lat 80-tych biegun magnetyczny... przepowiedział to ponad 100 lat temu "Śpiący Prorok w USA" że tak będzie i że ludzie najpierw nie będą tego zauważać. To jest cykliczny trend i naukowcy to juz wielokrotnie potwierdzili, ze zmiany bieguna magnetycznego miały miejsce na ziemi w przeszłości. Zmiany Bieguna musza wywołać zmiany przesunięcia osi bo ziemia jest jak wielki silnik elektryczny. Zmiany osi ziemi spowoduje zmianę klimatu a nawet globalny potop o których piszą w biblii i który również jest cykliczny i który przepowiedzieli wszyscy jasnowidze na XI wiek. To wszystko się zamyka w jedną całość a nam się tłumaczy że to wina człowieka iże ocieplenie klimatu. Kiedyś na ziemi było znacznie więcej CO2

Portret użytkownika dobra rada

"Według innego badania

"Według innego badania topniejące lodowce redystrybuują wystarczającą ilość wody do takiej zmiany."

A do czego ta woda jest przymocowana, że powoduje taką zmianę?

Na mój gust, to woda pływa swobodnie, więc przepłynie gdzie trzeba i wszystko pozostaje stabilne.

Portret użytkownika Quark

To ja Ci dam dobrą radę  ...

To ja Ci dam dobrą radę  ... pomyśl zanim się odezwiesz . Jeśli nagromadzony lodowiec stopi się a woda z niego się rozleje po całej planecie równomiernie to rozkład masy na powierzchni zmieni się czy nie .... ? A jak się zmieni to wpłynie to na oś obrotu czy nie ... ? Skoro z wyobraźnią przestrzenną u Ciebie "krucho" to zrób taki eksperyment , weź "bąka" (lub sobie go zrób choćby z plasteliny) zakręć i obserwuj oś obrotu a potem doklej gdzieś wokół górnego bieguna "lodowiec" z plasteliny i znów zakręć --- nic się nie zmieniło ... ?

Portret użytkownika antiryt

Serio?

Serio?
Weźmy lupę czy mikroskop i wybierzmy się nad Wisłę. Dwa miesiące szukajmy mikroskopem miejsca, gdzie zauważymy, że woda tworzy wir albo płynie w inną stronę. Może to być centymetr od brzegu, milimetr od wyrastającej trzciny, no gdziekolwiek. Potem rozgłaszamy informację, że Wisła płynie w odwrotną stronę i potrzebne są fundusze, żeby to zmienić, bo wszyscy zginiemy. Jako dowód przedstawiamy mikroskopowe zdjęcie, gdzie na powierzchni 1x1[um] faktycznie widać kierunek odwrotny do normalnego biegu Wisły.

Wniosek: stado małp (ludzkość) dorwało się do składu żyletek (narzędzi stworzonych przez mądrzejszych) i teraz są ważne takie rzeczy:
a) trzeba cierpliwie wyczekać aż z magazynu żyletek przestaną dochodzić jakiekolwiek odgłosy
b) nie dać się wciągnąć innym małpom nadciągającym zewsząd do magazynu, żeby "pomóc braciom małpom w walce z tajemniczym demonem, tajemniczo rozcinającym je wzdłuż i w poprzek - bo to małpi patriotyczny obowiązek"
c) mieć cierpliwość, żeby nie zacząć strzelać do wszystkiego dookoła widząc tak przeraźliwą, fanatyczną głupotę w każdym zakresie.
Kurwa, to się nie dzieje naprawdę.

Strony

Skomentuj