Zmiany klimatyczne będą miały pozytywny wpływ na uprawę trufli w Europie Środkowej

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Ziemisty aromat i jasny smak sprawiają, że trufle są jednym z najpopularniejszych składników kuchni światowej. Czarne trufle Tuber melanosporum, często nazywane „czarnymi diamentami”, rosną w wielu częściach Europy i są uważane za jedne z najdroższych grzybów na świecie - 0,45 kg może kosztować nawet 750 euro. Ten lukratywny biznes ma własnych naukowców, którzy badają wpływ zmian klimatycznych na uprawę trufli.

Trufle to wybredne grzyby. Potrzebują specjalnych warunków do wzrostu, a niektórych gatunków, takich jak europejska trufla biała, w ogóle nie można uprawiać tradycyjnymi metodami hodowli. Te, które nadal rosną na plantacjach, potrzebują korzeni drzew, ponieważ w naturze ten pyszny grzyb rośnie właśnie tak, czyli głęboko pod ziemią, w korzeniach różnych drzew. Oba organizmy istnieją w symbiotycznych związkach. Trufle pobierają cukier i wodę z drzew, w zamian zwracając składniki odżywcze do gleby.

 

Na podstawie 57 badań dotyczących najlepszych warunków do uprawy trufli, Tomáš Čejka, specjalista ds. zmian klimatycznych w Instytucie Badań nad Globalnymi Zmianami Czeskiej Akademii Nauk, dowiedział się, jak globalne ocieplenie rozszerzy siedlisko cennych grzybów.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że uprawa trufli w obliczu nadchodzących zmian klimatycznych będzie najbardziej korzystna w połączeniu z dębami odpornymi na suszę. To prawda, że autorzy pracy oparli się na parametrach charakterystycznych dla Czech i nie odzwierciedlają warunków uprawy grzybów w innych regionach świata. Na przykład we Francji uprawa czarnych trufli cierpi z powodu częstych susz i okresów wyjątkowo ciepłej pogody, ponieważ aby zebrać je w zimie, trufle muszą uzyskać niezbędną ilość wilgoci latem.

 

Zdaniem naukowców chcą w przyszłości ocenić perspektywy uprawy grzybów w Stanach Zjednoczonych i Australii. Ta ostatnia stała się już czwartym co do wielkości producentem czarnych trufli na świecie i może w najbliższych latach wyprzedzić Włochy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj