Zmiany klimatu zakłócają cykl kwitnienia w chłodniejszych częściach Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Florida International University, pixabay.com

Jak wynika z nowego badania, ocieplenie globalnej temperatury spowodowało wcześniejsze kwitnienie roślin w zimnych miejscach. Krótsze okresy kwitnienia mogą zakłócać łańcuch pokarmowy, a także wzajemne oddziaływanie roślin i zapylaczy w strefach tundrowych.

Rośliny i zwierzęta w zimnych regionach czerpią sygnały z temperatury powietrza oraz długości dnia. Zapylanie roślin jest zależne od organizmów takich jak pszczoły, chrząszcze, czy ptaki. Zazwyczaj zwierzęta te są aktywne w tym samym czasie co rośliny.

 

Krótszy czas kwitnienia tundry może powodować niedopasowanie zapylaczy i roślin, co w rezultacie może ograniczyć dostępność pożywienia, zwiększyć konkurencję i wpłynąć na zdolność do przetrwania w zmieniającym się środowisku.

Zespół badawczy stwierdził również, że wcześniejszy czas kwitnienia w tundrach jest bardziej widoczny w przypadku roślin. Rosnące temperatury powodują krótszy czas kwitnienia u roślin, które zakwitają wczesną wiosną.

 

Strefy tundrowe znajdują się w Arktyce, Antarktydzie oraz wysokich górach. W tych regionach temperatury są ekstremalnie niskie, a okresy wegetacji zbyt krótkie, aby możliwe było rośnięcie drzew. Tundry są domem głównie dla krzewinek, traw, mchów i porostów.

W skład zespołu badawczego weszło niemal 40 naukowców z ponad 30 uniwersytetów. Zespół przeanalizował ponad 10 lat danych dotyczących czasu kwitnienia ponad 250 gatunków pochodzących ze środowiska tundry w Ameryce Północnej, Europie i Australii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika adiringos

Na bliskim wschodzie pustynie

Na bliskim wschodzie pustynie sie w laki zmieniaja to chyba dobrze, a WB jest klimat bardzo lagodny i rosliny wgetuja czesciej niz u nas, przez co maja dwa razy wiecej zbiorow itp. Tak zdecydowanie ktos sie boi tego ze klimat wraca do tego co bylo w starozytnosci.

Chwala wam 

Portret użytkownika Lol

Rosnące temperatury powoduja

Rosnące temperatury powoduja krótszy czas kwitnienia? to jakiś test na inteligencję bo mi sie wydaje że wtedy czas kwitnienia powinien sie wydłużyć bo dłużej jest ciepło!

Dowód mojego myślenia (nie jestem nafufowcem) w Afryce jest ciepło i jest dużo zwierząt i roślin i owadów.

W Arktyce jest zimno i jest mało zwierząt, roslin i owadów.

 

Skomentuj