Zmiany klimatu wpływają na smak win i czynią winiarstwo jeszcze trudniejszym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jednym z tragicznych skutków zmian klimatu jest to, że zaczyna wpływać na wielowiekowe cykle w przyrodzie. Francuscy winiarze z dziada pradziada narzekają, że w dobie zmian klimatu nie wiadomo kiedy ciąć winogron, co powoduje zupełnie inny smak produktów.

 

Produkcja dobrych win to prawdziwa sztuka. Francuzi opanowali ją prawie do perfekcji. Jednym z sekretów subtelności ich win jest to, że receptury przekazywane są nawet przez pięć i więcej generacji winiarzy. Powtarzalność niektórych trunków zawdzięczano wielowiekowej tradycji.

 

Kluczowym momentem jest na przykład dobór momentu kiedy winogrona powinny zostać ścięte. Chodzi o to, aby stosunek cukru i kwasu w owocach gwarantował najlepszy smak. Co roku zaczynano zbiory wtedy, gdy robili to przodkowie. Jednak, gdy klimat zaczął się zmieniać wszelkie te tradycyjne przekazy diabli wzięli.

Sprawą zajęli się nawet poważni naukowcy ze Szwecji. Eksperci z Uniwersytetu Lund stwierdzili, że plantatorzy winorośli na całym świecie borykają się z podobnym problemem zmieniającego się okresu właściwej ścinki winogron. Chodzi o to, że jeśli przegapi się czas w roku gdy jest względny balans między cukrem a kwasem to wino jest albo za słodkie, albo wręcz przeciwnie.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika wielebny Hektor

Wiesz Admin, właśnie wypiłem

Wiesz Admin, właśnie wypiłem lampkę znakomitego wina, wspaniałego, prawdziwego wina z czerwonych winogron, bez żadnych innych dodatków, takie wino leczy serce i rozwesela, to wspaniały dar dla człowieka od Stwórcy Jehowy i takie wino jest też dla pokornych ludzi niezwykle ważnym symbolem, Twoje zdrowie Admin, wiem, że jesteś mądrym człowiekiem. Pozdrawiam wszystkich użytkowników ZnZ, również Wasze zdrowie!

Skomentuj