Kategorie:
Japońscy naukowcy przez ponad 40 lat badali dwa sady owocowe i doszli do wniosku, że zmiany klimatu mają wpływ na smak i konsystencję jabłek. Specjaliści uważają, że smak i konsystencja jabłek zmieniły się ze względu przesunięcie początku kwitnienia i wzrost temperatury.
Do pracy, naukowcy wybrali dwie popularne w Japonii odmiany jabłek - Fuji i Tsugaru. Sady, w których prowadzono badanie znajdowały się w japońskiej prefekturze Nagano i Aomori, gdzie temperatura powietrza w ciągu dziesięciu ostatnich lat wzrosła odpowiednio o 0,31 i 0,34 stopni Celsjusza.
Sady te zostały wybrane, ponieważ od lat nie rosną tam nowe odmiany i nie narzuca się żadnych ulepszeń technologicznych. Oznacza to, że możliwe było prześledzenie wpływu czynników klimatycznych bezpośrednio na rozwój owoców. Analiza wykazała zmniejszenie kwasowości i jędrności jabłek. Zidentyfikowano choroby owoców, charakteryzujące się ich zwiększoną wodnistością. Jednakże, wraz z tym następuje zwiększone stężenie cukru.
Dzięki badaniu udowodniono, że ocieplenie doprowadziło do zmian w terminie kwitnienia jabłoni, oraz, co istotne dla upraw, wpłynęło na ilość opadów atmosferycznych i temperaturę powietrza. Wyniki badań pokazują, że zmiany w smaku i konsystencji jabłek występują stale, ale kupujący często ich nie zauważają.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Ben
Skomentuj